Capital.ba

Nećemo veće poreze

04.05.2010. / 8:50

BEOGRAD, Za srpske privrednike nedopustivo je povećanje poreza na dodatu vrijednost koje predlaže vlada premijera Cvetkovića, kao ni bilo kakvo drugo dodatno poresko opterećenje.
Ovo u razgovoru za ”Večernje novosti” kaže predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin.
– Svako povećanje poreza dovelo bi do rasta sive ekonomije, a krajnji efekti bili bi kontraproduktivni.

* Kako ocjenjujete inicijativu za smanjenje poreza na zarade?
– Privrednici već godinama ukazuju da je opterećenje privrede visoko. Najveća zahvatanja su porezi i doprinosi na zarade. Zato reforma koja ima za cilj smanjenje ovih troškova jeste u interesu privrede.
* Da li je kriza prošla?
– U prva dva meseca 2010. godine kriza je kulminirala, a sada ima opadajući efekat, što jeste pozitivan signal. O stvarnom izlasku iz krize ne može se govoriti ako stope rasta u narednim kvartalima ne dostignu sedam odsto. Takav rast, bez poreske relaksacije i drugih mera Vlade, srpska privreda sama ne može da postigne. Neophodna su jednostavna sistemska rešenja, koja će privredi biti vetar u jedra. Takođe, investicije i dalje izostaju, a bez ozbiljnih investicija nema održivog rasta.
* Šta govore pokazatelji iz prvog kvartala?
– Stabilizacija je nastavljena na niskom nivou, koji je započet u poslednjem kvartalu prošle godine. Industrijska proizvodnja u prva dva meseca uvećana je za tri odsto u odnosu na isti period prošle godine, što pokazuje da će izlazak iz recesije biti spor. Izvoz je porastao oko 20,9 odsto. Ako u drugom kvartalu budemo imali rast od 4,6 odsto, a u trećem od sedam odsto, možemo dostići rast od 2 odsto na godišnjem nivou.
* Vlada sada insistira na izvoznoj orijentaciji…
– Domaća tražnja u srpskoj privredi zastupljena je sa čak 80 odsto. Sve institucije vlasti i sve poslovne asocijacije moraju da rade na povećanju konkurentnosti privrede, odnosno na motivaciji kompanija koje proizvode za izvoz. Jer, ako ne budemo dostigli magičnu cifru da izvoz Srbije bude 50 odsto bruto društvenog proizvoda, nemamo nikakve šanse za održivi razvoj.
* Da li politika pomaže ili mrsi konce privrednicima?
– Nikad nije bio potrebniji dijalog ljudi iz privrede, sa onima iz izvršne i zakonodavne vlasti. Politika mora da prepozna potrebu za tim dijalogom, jer nije privreda tu zbog politike, nego politika zbog privrede. Ako se to ne razume, ne razumeju se osnovni postulati funkcionisanja privrede.

Plen moćnih kompanija
Ako ne unapredimo regionalnu ekonomiju, onda ćemo postati plen multinacionalnih kompanija, ali samo kao tržište, ne i kao proizvodni resurs, izgubićemo sopstvenu proizvodnju i napraviti teško rešiv problem – kaže Miloš Bugarin. – Da bismo odgovorili izazovima većih tržišta, i po količini i po kvalitetu, moramo imati sektorske veze i razvijenu regionalnu ekonomiju. Imamo i necarinske barijere, prepreke i dosta balasta. To je smetnja da budemo shvaćeni kao zemlja koja ozbiljno prihvata pravila poslovanja na tržištu Evropske unije. Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!