Capital.ba

Neće biti lako stići do penzije

04.06.2010. / 17:04

BEOGRAD, Od januara 2011. žene u penziju odlaze s minimalno 35,4 godine staža, a muškarci sa 40 godina radnog staža i najmanje 53,4 godine starosti.

Budući penzioneri ne samo što ne znaju s kolikom će penzijom moći da računaju kada sklope radne knjižice, već ni šta će im se uzimati kao osnovica za obračun prinadležnosti.

Jedino što je u vezi sa penzijama izvjesno u ovom trenutku je da će radnici u penziju ići sve stariji, tj. da se dužina radnog vijeka novim zakonom o penzijama produžava.

Najnovija reforma penzijskog sistema rađena pod međunarodnim finansijskim nadzorom predviđa da će se u penziju 2023. godine odlaziti s minimumom navršenih 58 godina života i 38 godina radnog staža za žene, dok će muškarci kao i do sada penzijski ček dobijati poslije četiri decenije provedene na poslu, s tim što će se i za njih povećavati godine starosti po istom ovo principu četiri mjeseca za godinu – sve do 65.

Već od 1. januara naredne godine žene će u penziju umjesto sa 35 godina staža i 53 godine starosti, kako je to bilo do sada, u penziju ići s najmanje 35 godina i četiri mjeseca, s tim što će se ta granica iz godine u godinu povećavati za četiri mjeseca godišnje.

Donja granica po kojoj će muškarac, koji nema potrebne godine radnog staža moći da podnese zahtjev za penzionisanje, biće 65 godina starosti, dok je za žene ta granica niža i iznosi 60 godina starosti. To, drugim riječima, znači da neki muškarac koji nema svih 40 godina staža, nego, recimo, 35, ne može u penziju dok ne ispuni i drugi uslov – 65 godina života. Ali, ako ima 40 godina staža i, recimo, 62 godine života – on komotno ide u penziju. Ne mora da čeka drugi uslov.

Muškarci mogu da odu u penziju i sa minimalnih, zakonom propisanih, 15 godina staža, ali tek kada napune 65 godina života. Ta granica za žene je 60 godina.

Stroži uslovi i za starosnu penziju

Ovi propisi pooštravaju i uslove pod kojima se stiču prava na porodičnu penziju. Tako će 2017. godine udovac moći da dobije porodičnu penziju ako je do smrti bračnog druga napunio 58 godina života ili je u toku jedne godine od smrti supruge postao potpuno nesposoban za rad.

Udovac s navršenih 55 godina života imaće pravo da od naredne godine prima porodičnu penziju, s tim što će se ta granica svake godine povećavati za šest mjeseci, pa će 2012. godine ovo pravo moći da ostvari sa 55,6 godina, 2013. sa 56, a 2017 sa 58 godina.

Kada je riječ o ženama koje su ostale bez muža pravo na porodičnu penziju ostvariće ako su do smrti bračnog druga navršile 53 godine života, s tim što će i to važiti tek od 2017. godine.

Do tada će, počev od 2011. godine, udovica moći porodičnu penziju da preuzme s navršenih pet decenija, 2012. starije za još šest mjeseci, dakle 50,6. godina, a 2013. sa 51. godinom. Politika

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!