Capital.ba

Negativno mišljenje za IRB RS i četiri fonda u sastavu banke

15.09.2009. / 14:20

cekoBANJALUKA,  Služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske (RS) dala je negativno mišljenje za Investiciono-razvojnu banku (IRB) RS i četiri fonda koja u sastavu ove banke, rekao je danas glavni revizor Boško Čeko.

Čeko je naglasio da je negativno mišljenje dato za IRB i fondove u okviru te banke – Fond za restituciju, Akcijski fond, Fond stanovanja, Fond za razvoj i zapošljavanje, dok je Fond za razvoj istočnog dijela RS dobio mišljenje sa rezervom.

On je naglasio da se negativno mišljenje daje u slučaju kada finansijski izvještaji ne pokazuju objektivno i istinito stanje imovine i sredstava.

“Kod IRB-a ne funkcioniše sistem internih kontrola i postupaka, nisu donesene određene procedure, u sistemu organizovanja postoje fondovi sa jednim ili dvoje zaposlenih, a on je pravno lice, a da kontrole i određene odluke takvog fonda provodi IRB”, naglasio je Čeko u Banjaluci na konferenciji za novinare na kojoj je predstavio nalaze revizije Konsolidovanog finansijskog izvještaja Budžeta RS za prošlu godinu.

On je dodao da je kod IRB-a konstatovano da je u prošloj godini za nabavku poslovnog prostora banke planirano 2,84 miliona KM, a da je iznos prekoračen za 19 odsto, i ako se tome dodaju i zaključni ugovori o drugim nabavkama za potrebe IRB-a, ukupno prekoračenje plana nabavki prelazi 48 odsto.

”Banka je zaključila ugovor o kupoprodaji poslovnog prostora 16. januara prošle godine na iznos od 2,84 miliona KM, bez utvrđivanja stepena nedovršenosti prostora. To je nabavka prostora u izgradnji i time nije ispoštovana određena odredba Zakona o javnim nabavkama”, rekao je Čeko.

On je dodao da se prodavac obavezao najkasnije da preda prostor do 18. jula prošle godine, a do završetka revizije objekat nije završen i nije poznato kada će biti predat banci na upotrebu.

Glavni revizor je naveo i da je kod IRB-a došlo do odstupanja u planu nabavki kod kupovine automobila marke ”bmv” za potrebe direktora banke, a u bilansu stanja je konstatovana nepravilna klasifikacija za ove nabavke.

Prema Čekinim riječima, konstatovano je i da je IRB na ime troškova isplaćivala i određene troškove kao ugovor o privremenim i povremenim poslovima i da zaključeni ugovori ne spadaju u domen registrovane djelatnosti, kao i da su pojedini poslovi određeni u tim ugovorima definisani pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta.

On je dodao da su u IRB-u isplaćivane i određene naknade koje nisu predviđene pravilnikom o platama i drugim naknadama i primanjima zaposlenim, a nema ni pravilnika o korišćenju reprezentacije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Negativno mišljenje za IRB RS i četiri fonda u sastavu banke

    1. Maximin

      troškovi goriva 6,4 mil KM, reprezentacija 2,6 mil KM. Udrite braćo

    2. Balkan bilder

      Čuj ovo Revizor (Ućerator ili onaj koji nekoga ćera) nešto ili nekoga ućero. I kao država dobro ćera pravdu i kao malo se ćeramo što se ne bi ćerali, nek narod misli da se ćeramo zaoprave. K'o revizor (ućerator) pazi sad, nešto naš'o ili nekoga ućero i država dobro ćera i k'o netko će sad vratiti ućerane pare, koje su narodne i tako to, a nikad ništa, i opet uokolo i nemoš’ im ništa. Al važno je da se ćeramo a ćeraćemo se još.

    3. cc

      potpuno se slazem sa poslednjim komentarom,samo punite jadnom narodu glavu i nista drugo…bar nemojte pricati o tome kada se nista ne preduzima

    4. Bijedni penzioner

      tolike nebuloze ne mogu vise da slusam ni gledam, jer da je ovo kriminal valjda bi u svakoj drzavi neko reagovao ili bi Ceko zaglavio zatvora i treba, zato sto ne podnese krivicnu prijavu ili bi ovi sto su ovo ispade pokrali.
      Fuj,fuj,…………………….

    5. bosman

      Mene ovaj izvještaj uopšte ne iznenađuje. Kao što je skupština pokrila djelatnost vlade u građevinarstvu, tako će i ovo da bude riješeno. Bog nam pomogao.

    6. lemi

      bla bla bla…
      interesantno je da je IRB kupila poslovni prostor od Estetika-interprojekta doo, a to je upravo ona zgrada koja se već 10 godina gradi i nikako da se zavrsi, preko puta Paskoline ciglane (a preko puta rupe koju je mile iskopao). Zgrada nije završena, IRB nije počela koristiti prostorije, a plaćeni su milioni. BTW, direktor navedene firme je nepostojeća ličnost, Šmigo Šmigić. I to prolazi tako od 1999. godine. Kako se tu i preko koga upetljala IRB?

      dalje…pošto nije dostupan FI za IRB RS već samo ovaj revizorski izvještaj…dobit IRB za 2008. je oko 500.000 KM. Svi prihodi dolaze od
      upravljanja fondovima. Recimo, IRB je naplatila od Akcijskog fonda na ime upravljanja za 2008. godinu oko 1.700.000 KM. Zbog čega? Zato što su organizovali desetak aukcija na berzi?

      BTW….izvještaj za akcijski fond je prava poslastica za čitanje, kao alan ford…ali to nije tema ovog teksta…

      dalje..u IRB RS radi preko 115 ljudi…zašto… kredite plasiraju preko komercijalnih banaka…zbog čega im trebaju toliki kadrovi (a sve to ide iz budžeta jel’).

      kako se plasiraju sredstva od prodaje Telekoma, navodi se u izvještaju:

      ‘Да нема ниједног упућеног захтјева, од стране Сектора за пласмане, за мишљење Центру за ризике, о подобности финансијског посредника, кредитној способности крајњег корисника и исплативости пројекта, а што је предвиђено усвојеним Процедурама’

      i ovo

      ‘Да нису анализирани оперативни ризици, посебно ризици везани за: поузданост књиговодствених евиденције и информационих система, управљање хартијама инвестиционих фондова (фундаментална и техничка анализа цијена, процјене вриједности акција и сл.), набавку пословног простора и ефекте примјене новог контног оквира за инвестиционе фондове.’

      baš bih volio vidjeti zašto se ulagalo u opštinske obveznice? na osnovu čega?

      a takođe me interesuje zašto su se sredstva samo oročavala kod Balkan banke i ko je dobio u IRB keš zbog toga?

      dalje…nije materijalno značajno…ali, direktore, moraš li baš voziti bmw od 100.000 KM?

      dobar posao za glavnu službu revizije. da nije njih ništa od ovoga ne bismo znali.

    7. I.J

      Stvarno iznenađujuće, pa zar oni pored pravilnika o trgovanju zaposlenih nemaju i ostale navedene pravilnike i procedure.

    8. konstantin petrov

      …cousin economy…

      u najljepsem obliku