Capital.ba

NBS: Nivo deviznog kursa ne zabrinjava

19.01.2016. / 14:59

nbsBEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) danas je saopštila da trenutni nivo deviznog kursa nikako nije nešto što treba da zabrinjava, jer je rezultat privremenih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja, a dinar je i prošle godine u ovo vrijeme imao približnu vrijednost prema evru.

U saopštenju NBS je istaknuto da neosnovano licitiranje o vrijednosti dinara na koju, u maloj i otvorenoj ekonomiji kakvu ima Srbija utiče veliki broj faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja, može otežati napore koje centralna banka ulaže kako bi održala stabilnost na deviznom tržištu.

Devizni kurs je danas 122,9241 dinara za jedan evro, a dinar je za 1,1 odsto slabiji nego na početku godine, 0,7 odsto slabiji nego prije mjesec dana i za 0,4 odsto biti slabiji nego prije godinu dana.

“Svjesna važnosti deviznog kursa za stabilnost cijena i finansijskog sistema, za izvjesnost privređivanja i mogućnost otplate kredita, NBS svakodnevno analizira sve faktore koji utiču ili će uticati na aktivnosti na deviznom tržištu i po adekvatno reaguje, ne ciljajući pri tom nijedan nivo deviznog kursa, već relativnu stabilnost na deviznom tržištu”, navela je NBS.

Centralna banka je istakla da najava održavanja vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji nije negativno uticala na kretanja na deviznom tržištu.

To je, kako je objašnjeno, “rezultat činjenice da održavanjem najavljenih izbora neće biti ugrožen niti jedan od planiranih investicionih projekata, kao ni aranžman sa MMF-om, odnosno da političko-ekonomski napredak kojim je Srbija krenula nikako neće biti doveden u pitanje”.

NBS je navela da je dinar u 2016. godini oslabio prema evru za 1,1 odsto, što je uglavnom posljedica sezonskih faktora jer se na početku godine troši više deviza za uvoz energenata.

“Ove godine to je djelimično potpomognuto i turbulencijama na svjetskim finansijskim tržištima (prije svega na berzama u Aziji), koja bilježe najlošiji početak u prethodne tri decenije”, istakla je NBS. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!