Capital.ba

Nastavljen pad cijena nafte

11.08.2016. / 10:59

NJUJORK/LONDON, Cijene nafte su pale i danas na azijskom trgovanju, treći dan uzastopno, zbog podataka koji su pokazali visok nivo zaliha američke sirove nafte i povećanje proizvodnje u Saudijskoj Arabiji.nafta-123-718x446

Zvanični američki podaci, objavljeni kasno sinoć, pokazali su skok zaliha “crnog zlata”, što je iznenadilo investitore koji su očekivali smanjenje isporuka, zbog čega su cijene nafte opale za 3,0 odsto preko noći, izvještava agencija AFP.

Američka tržišna referenca, “laka” nafta WTI za isporuku u septembru pojeftinila je za 19 centi na 41,52 dolara po barelu, dok je sjevernomorska nafta “brent” za isporuku u oktobru pala za 17 centi na 43,88 dolara.

Mada su američke isporuke i domaća proizvodnja benzina opali, analitičari upozoravaju da nivo globalne proizvodnje značajno nadmašuje potražnju.

Mjesečni izveštaj Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) je, naime, pokazao da je proizvodnja nafte u Saudijskoj Arabiji iznosila gotovo 10,5 miliona barela dnevno u julu – što je rekordan nivo, iznad najviših nivoa zabeleženih u istom mjesecu prošle godine.

“Sve više se čini da će nafta možda ponovo dodirnuti minimum od 39 dolara za barel na koji je pala početkom avgusta”, naveo je u komentaru Angus Nikolson, strateg u kompaniji IG Markets.

Cijene nafte su od prošle nedelje u opadanju, odnosno “raspoloženju medveda” na tržištu, nakon što je sirovina oslabila, prvi put od aprila ove godine, za više od 20 odsto na ispod 40 dolara sa najvišeg nivoa od preko 50 dolara za barel na kom je bila početkom jula.

Nafta se u ponedeljak blago oporavila poslije vijesti da će OPEK održati neformalni sastanak sljedećeg mjeseca na marginama energetske konferencije – uoči razgovora planiranih za novembar – što je podgrijalo očekivanja da bi naftni kartel mogao da interveniše kako bi se ograničila proizvodnja.

Ali, tržišta su skeptična nakon dva slična prethodna sastanka ranije ove godine, na kojima članice OPEK-a nisu uspele da se dogovore o limitiranju proizvodnje.

Tržište će i dalje ostati slabo u srednjoročnom roku, a rast broja aktivnih bušotina će dodatno intenzivirati zabrinutost u pogledu globalne prevelike ponude”, naveo je u šef za naftu i gas u kompaniji EY, Sandživ Gupta, prenosi francuska agencija. RTV

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!