Capital.ba

Nakon devalvacije valute glad u Sjevernoj Koreji

03.02.2010. / 12:47

SEUL, Stanovnici Sjeverne Koreje gladuju i nezadovoljstvo je sve veće nakon devalvacije nacionalne valute von izvršene prošle godine kojom je uništeno tržište, pišu južnokorejski mediji.

Južnokorejski list “Čosun Ilbo” piše da je finansijski direktor Sjevernokorejske radničke partije Pak Nam Gi, koji je predvodio devalvaciju valute s ciljem sloma tržišnih aktivnosti u toj državi, uklonjen sa funkcije.

Prema pisanju lista, poslovanje na tržištima u Sjevernoj Koreji je zaustavljeno zbog devalvacije valute dok cijene nezaustavljivo rastu.

Devalvacija je osiromašila i mnogobrojne trgovce koji su gotovinu zarađivali izvan službene ekonomije Sjeverne Koreje.

Neki oblici slobodnog tržišta zaživjeli su u Sjevernoj Koreji nakon katastrofalne gladi krajem devedesetih godina u kojoj je, kako se procjenjuje, umrlo oko milion stanovnika zemlje.

Pošto je državni sistem distribucije hrane propao, građani Sjeverne Koreje okrenuli su se neslužbenoj razmjeni i trgovini preko granice s Kinom kako bi došli do robe koja se prodavala na neformalnim marketima širom zemlje, koje su uglavnom djelovale izvan kontrole centralne vlasti.

Drugi južnokorejski list “Dong-A-Ilbo” piše da postoje izvještaji o gladi u sjevernokorejskom pograničnom gradu Sinuiđi u kojem su uslovi za život bili relativno dobri zbog trgovone sa Kinom.

Prema javljanju medija zabilježeni su i građanski nemiri jer agenti tajnih službi pokušavaju da spriječe ljude da krijumčare ili da trguju hranom.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!