Capital.ba

Najveći priliv doseljenika u Njemačku u posljednjih 17 godina

08.05.2013. / 10:04

berlinBERLIN, Njemačka je, zbog krize na jugu i jugoistoku Evrope, u prošloj godini zabilježila rekordan broj doseljenika: 1,08 miliona, ali stručnjaci kažu da bi to mogao biti dio rješenja za već hroničan nedostatak stručne radne snage.

Zbog velikog broja doseljenika iz članica EU koje su zapale u finansijsku krizu, Njemačka je u 2012. godini zabilježila najveći dolazak migranata u zadnjih 17 godina.

Prema podacima Savezne kancelarije za statistiku, u zemlju je stiglo 369.000 ljudi više nego što ih je odselilo u inostranstvo. Dakle, njemačko stanovništvo je “naraslo” za veličinu jednog većeg grada.

Najviše je doseljenika iz Poljske, Rumunije i Bugarske. Ali, u odnosu na prijašnje godine najviše je “porastao” broj onih koji su u potrazi za poslom stigli iz Španije, Grčke, Portugala i Italije.

Njemačka postaje magnet za kvalifikovane mlade doseljenike iz EU. Na taj način, smatraju stručnjaci, biće ponešto ublažen nedostatak stručne radne snage.

Neki analitičari smatraju da bi dolazak oko 300.000 doseljenika godišnje mogao da zaustavi demografski uslovljeno smanjivanje broja radno sposobnih stanovnika u Njemačkoj.

Za sada nema podataka o kvalifikacijama doseljenika. Ali, procjenjuje se da je prosječni migrant iz članica EU star između 20 i 40 godina i radno sposoban, a budući da se odlučuje na selidbu može se reći i da je preduzetan i hrabar.

Na osnovu dosadašnjih iskustava, u Njemačku u potrazi za poslom doseljava više muškaraca nego žena. Većinom dolaze kvalifikovane osobe.

Njemački stručnjaci za tržište rada navode da je obrazovni sistem na istoku Evrope kvalitetan te da su zato ovi resursi bolji nego što je to bio slučaj s doseljenicima iz proteklih decenija.

Većina doseljenika stiže u velike gradove. To može imati i negativne posljedice, jer ne dolaze samo dobro obrazovani mladi nego i neobrazovani i siromašni, koji u Njemačkoj ne mogu naći posao, pa onda žive od socijalnih davanja.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!