Capital.ba

Najveće plate bankarima, najmanje tekstilcima

19.08.2011. / 7:10

BEOGRAD, Skoro 70.000 zaposlenih zarađuje najmanje 1.000 evra mjesečno. Najniže plate u ugostiteljstvu i tekstilnoj industriji
Kuvarica sa juga Srbije, čija plata ne prelazi 20.000 dinara mjesečno, teško može i da zamisli da neko u Srbiji zarađuje pet puta više od nje. A takvih je, prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije čak 68.203. Njima mjesečna neto zarada nikada ne pada ispod 110.000 dinara, a koji je krajnji limit može samo da se nasluti.
Prema zvaničnoj statistici, koja od 2009. godine u obzir uzima i javni i privatni sektor, oni koji rade sa novcem očigledno s njim najbolje umiju. Tako su bankari najplaćeniji.
– Ubjedljivo najveće plate su u finansijskom sektoru. To je i u svijetu i u Srbiji trenutno najplaćeniji posao – objašnjava Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije. – Plate u visokom menadžmentu banaka mogu da ”prebace” i 7.000 evra. Na drugom mjestu su menadžeri u osiguravajućim kompanijama, a na trećem stručnjaci u informacionim tehnologijama. U njima vrhunski programeri, vođe timova, mogu za zarađuju i po 3.000 evra. Ipak, takvih je veoma malo. A u posljednje vrijeme se u grupu najplaćenijih zanimanja ubrajaju i diplomirani farmaceuti koji se bave tehnologijom proizvodnje.
U platama, koje su van domašaja većini prosječnih Srba, prednjače i zaposleni u duvanskoj industriji. Oni koji se bave pozicioniranjem brendova i upravljanjem proizvodnje takođe zarađuju između 5.000 i 7.000 evra mjesečno. A ni njihovim radnicima nije loše jer je prosječna bruto plata 139.250 dinara!
– U Srbiji se sredina potpuno izgubila – kaže Rajić.
– S jedne strane nalazi se oko 5.000 onih koji zarađuju astronomske plate i stotine hiljada onih koji o tome mogu samo da sanjaju. Radnicima u ugostiteljstvu plate su se u posljednje vrijeme najviše srozale i trenutno zarađuju oko 20.000 dinara. Najmanje zarađuju zaposleni u tekstilnoj industriji i primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, tek za koji dinar iznad minimalca.
Ubjedljivo najniže plate u junu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, dobili su oni koji se bave preradom drveta (18.565 dinara) i kože (19.978), popravkom i montažom mašina i opreme (18.484), pripremom i posluživanjem hrane i pića (19.433) i pomoćni administrativni radnici (19.884).

PREKO 45.000 OSTALO BEZ DINARA
Posljednji podaci Republičkog zavoda za statistiku, dobijeni od Ministarstva finansija Srbije, pokazuju da u martu bilo kakvu platu nije primilo 46.177 zaposlenih. Najviše oštećenih je (16.028) je u prerađivačkoj industriji. Bez dinara je ostalo i 6.700 zaposlenih u oblasti obrazovanja, 5.345 radnika iz građevinarstva, 4.799 iz trgovina na malo, 4.355 iz zdravstvene i socijalne zaštite… Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!