Capital.ba

Naduvavanje tržišta nekretnina

26.01.2015. / 7:23

BANKA-KANADATORONTO, Potez centralne banke Kanade o obaranju REPO stope na 0,75 odsto sa prethodnih jedan odsto bi, prema ocjenama analitičara, mogao doprinjeti naduvavanju tržišta nekretnina.

Takođe, to bi obnovilo bojazni od stvaranja mehura u tom sektoru.
Cijene nekretnina u Kanadi su od sredine 2009. porasle u prosjeku za 36,8 odsto, a prosječna cijena stambenih objekata je u protekloj deceniji gotovo udvostručena.
Centralna banka Kanade je prošlog mjeseca saopštila da je tržište nekretnina precjenjeno i to za čak 30 odsto, prenosi Rojters.

Međutim, zabrinutost zbog efekata nižih cijena nafte, koje su u samo šest mjeseci “skliznule” za gotovo polovinu, doprinjela je narastanju straha od stvaranja mehura na tržištu nekretnina, zbog čega je Banka Kanade odlučila da snizi REPO stopu.
Energetski sektor čini oko 11 odsto cjelokupnog BDP-a Kanade, i oko jedan odsto kanadskog izvoza, prema podacima iz 2013. godine.

Kanadsko tržište nekretnina je pauziralo u 2009. godini, ali nije doživilo kolaps kao tržište u SAD.

Kako ocjenjuje Rojters, postoje značajne razlike između tržišta nekretnina u Kanadi i SAD, gdje je pucanje mjehura nekretnina počelo u 2007. godini, izazivajući najveću ekonomsku krizu od Velike depresije iz 30-ih godina 20. vijeka.

Kanada ima strože standarde kreditiranja, ali i zdravije banke koje u svojim portfolijima imaju hipotekarne kredite, ali i visoke provizije koje obeshrabruju kupovinu i prodaju nekretnina zarad ostvarivanja profita.

“U uslovima relativno povišenog duga, sniženje kamatnih stopa i ‘dodavanje ulja na vatru’ nije baš najbolje rješenje za ovu situaciju“, izjavio je visoki ekonomista iz investicione banke “CIBC Vorld markets”, Bendžamin Tal.

Rezanje kamatnih stopa će imati direktan efekat na tražnju hipotekarnih kredita, zbog čega će se ljudi okrenuti bankar skim proizvodima sa varijabilnim stopama, umjesto proizvodima sa fiksnim kamatnim stopama“, izjavio je predsjednik jedne kanadske brokerske kuće, DŽejms Lerd. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!