Capital.ba

Na Wall Streetu se očekuje oprezno trgovanje, u fokusu Fed

15.09.2014. / 9:40

wallNJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje, jer je malo ko spreman mijenjati pozicije uoči sjednice čelnika američke centralne banke, koja bi mogla znatno uticati na dalji smjer tržišta.

Dow Jones indeks prošle je sedmice oslabio 0,9 odsto, na 16.987 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,1 odsto, na 1.985 bodova, a Nasdaq indeks 0,3 odsto, na 4.567 bodova. To je bio njihov prvi sedmični pad nakon pet sedmica neprestanog rasta.

A cijena akcije posljedica je špekulacija kako bi američka centralna banka mogla povećati ključne kamatne stope prije nego što se očekivalo i bržim tempom, s obzirom da se situacija u američkoj ekonomiji poboljšava.

Niko, doduše, ne očekuje da će Fed konkretne poteze najaviti već na ovosedmičnoj sjednici, no analitičari smatraju da bi čelnici centralne banke mogli zauzeti čvršći stav po pitanju kamata, možda izostaviti dosad uobičajenu frazu o držanju kamata na niskim nivoima još neko vrijeme.

To bi predstavljalo signal da bi uskoro mogli povećati cijenu novca, stoga će se nestrpljivo iščekivati saopštenje čelnika Feda u srijedu, nakon njihove dvodnevne sjednice.

„Ako ulagači osjete da je Fed zauzeo čvršći stav po pitanju kamata, bilo bi to negativno za sve klase imovine, osim za američku valutu“, kaže Chris Gaffney, strateg u fondu EverBank Wealth Management.

Rekordno niske kamatne stope Feda i druge monetarne mjere godinama su održavale tržišne kamate niskima, što je podsticalo kreditiranje i rast cijena akcija.

Međutim, odnedavno Fed smanjuje programe kupovine obveznica, a iduće se godine očekuje i prvo povećanje ključnih kamata u posljednjih osam godina. Pitanje je samo kada će porasti cijena novca, u prvom ili drugom dijelu 2015. godine?

U fokusu ulagača ove će sedmice biti i referendum o nezavisnosti Škotske. Posljednja anketa The Timesa i Suna pokazala je da je zagovornika ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu 52 odsto, dok bi 48 odsto građana glasalo za nezavisnost.

Zbog toga su ponešto splasnula strahovanja od posljedica odcjepljenja. No, ako se Škoti, ipak, izjasne za nezavisnost, to bi moglo naštetiti britanskoj ekonomiji, ali i izazvati političke probleme u Evropi.

Oprez ulagača posljedica je i špekulacija o mogućoj korekciji cijena akcija, s obzirom da se kreću oko najviših nivoa u istoriji, a da ekonomska situacija i zarade kompanija nisu baš impresivne.

Zbog toga se postavlja pitanje ima li prostora za dalji rast, ili slijedi korekcija cijena na niže za 10-ak odsto, što nije zabilježeno već tri godine. S&P 500 indeks u plusu je u odnosu na početak godine nešto više od 7 odsto. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!