Capital.ba

Na tržištu samo polovina domaćeg meda

02.04.2014. / 19:38

slikaNOVI GRAD, U BiH godišnje se konzumira oko 2,5 hiljada tona meda, a samo polovina ove količine je od domaćih proizvođača, rekao je danas profesor banjalučkog Poljoprivrednog fakulteta Goran Mirjanić.

Mirjanić je na predavanju o temi “Dobra pčelarska praksa”, koje je održano u Novom Gradu, rekao da domaći pčelari imaju dosta znanja, ali da često u praksi pribjegavaju bržim metodama, što se odražava na kvalitet meda.

“Pčelari moraju da se vrate izvornim vrijednostima proizvodnje meda, odnosno da, uz savremeni pristup pčelarenju, poštuju osnovne norme biologije medonosne pčele”, rekao je Mirjanić.

On kaže da dobra pčelarska praksa obuhvata specifične okolnosti, koje karakterišu proizvodnju – aktivnosti na pčelinjaku, proizvodnju pčelinjih proizvoda, proces vrcanja meda, skladištenje gotovih proizvoda, pčelarske opreme i saća, manipulaciju medom, te marketing i prodaju.

“Značaj pčele u oprašivanju i proizvodnji hrane za ljudsku populaciju je ogroman i zato po svaku cijenu moramo sačuvati ovog korisnog insekta”, poručio je Mirjanić.

Predavanje je održano u organizaciji Saveza pčelara Republike Srpske, nevladine organizacije “Agritera” iz Holandije i Društva pčelara Novi Grad. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!