Capital.ba

Na SAD i Rusiju otpada 60 odsto ukupnog izvezenog naoružanja!

22.02.2016. / 11:02

oruzjeSTOKHOLM, SAD i Rusija su daleko najveći izvoznici oružja – SAD izvoze 33 odsto globalnog naoružanja, a Rusija 25 odsto, navodi stokholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja /SIPRI/.

Najveći klijenti SAD jesu Saudijska Arabija, koja uvozi 9,7 odsto američkog naoružanja, zatim Ujedinjeni Arapski Emirati sa 9,1 odsto i Turska – 6,6 odsto.

Regija koji uvozi najviše američkog oružja jeste Bliski istok, u koji “odlazi” 41 odsto naoružanja.

SAD u zemlje Azije i Okeanije prodaju 40 odsto svog naoružanja.

Tokom posljednjih pet godina, isporuke glavnih vrsta konvencionalnog naoružanja iz SAD povećane su za 27 odsto u odnosu na period 2006 – 2010. godina.

Drugo mjesto na popisu najvećih izvoznika naoružanja pripada Rusiji. Izvoz glavnih vrsta konvencionalnog naoružanja iz Rusije u posljednjih pet godina povećan je za 28 odsto.

Prema podacima SIPRI, najveći uvoznici ruskog oružja u posljednjih pet godina su Indija sa 39 odsto, Kina – 11 odsto i Vijetnam – 11 odsto.

Kada se radi o izvozu prema regijama, najviše oružja iz Rusije uvezle su zemlje Azije i Okeanije.

Na trećem mjestu među najvećim izvoznicima naoružanja jeste Kina sa 5,9 odsto, na četvrtom mjestu je Francuska sa 5,6 odsto, a na petom Njemačka sa 4,7 odsto ukupnog udjela u prodaji oružja.

Baze podataka instituta SIPRI odnose se na period od 1950. godine, a u opisu tendencija međunarodnih vojnih transfera stručnjaci instituta koriste prosječnu vrijednost iz petogodišnjeg perioda. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!