Capital.ba

Na putu do kupca roba poskupi do četiri puta

07.03.2012. / 7:10

BANJALUKA, Voće, povrće, ali i meso u Srpskoj od proizvođača do potrošača prolazi kroz “nekoliko ruku” i na tom putu, u prosjeku poskupi tri do četiri puta.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac kaže da to potvrđuje i podatak da trgovci, koji kupuju jabuku naveliko, kilogram plaćaju po 50 feninga, a na tezgama ga prodaju za 1,5 KM.
– Ovo je dokaz da trgovci zarade duplo više u odnosu na voćare, koji ulažu veliki trud i novac da bi proizveli voćku. Slična situacija je i sa povrćem. Na primjer, kilogram krompira se otkupljuje za 30 feninga, a na tržnicama i u marketima prodaje za jednu marku – rekao je Usorac.
Prema njegovim riječima, isti problem se javlja i sa mesom. Od 100 kilograma žive vage svinje, koja po kilogramu košta tri marke, dobije se 80 kilograma mesa.
– Mesnice za 100 kilograma žive vage svinje plate 300 maraka, a kilogram mesa prodaju po cijeni od deset maraka. Na taj način samo na jednoj svinji zarađuju oko 500 KM – rekao je Usorac.
On je naglasio da se od kilograma pšenice, koji košta oko 40 feninga dobije 800 grama brašna, od čega se može napraviti više od kilogram hljeba, dok jedna vekna hljeba košta najmanje 1,2 marke.
– Poljoprivrednik, koji je uložio veliki trud i rad, zaradi 40 odsto od vrijednosti proizvoda, dok duplu zaradu ima prerađivač ili trgovac, čiji su troškovi plasiranja proizvoda na tržište minimalni. Poljoprivredni proizvodi bi trebalo da budu jeftiniji na tržištu za trećinu, jer sadašnje cijene služe samo za brzo bogaćenje trgovaca – rekao je Usorac.
Voćar iz Gradiške Božo Babić rekao je da su proizvodi na tržištu skuplji za tri do četiri puta u odnosu na otkupnu cijenu kod proizvođača.
– Trgovci uglavnom otkupljuju naveliko, jer je tada cijena otkupa niža. Cijene kilograma kruške prilikom otkupa kreću se oko marku, dok se na tržnicama prodaje za 2,5 maraka, a u tržnim centrima cijena je još viša – rekao je Babić.
Prema njegovim riječima, ovakva situacija nastala je jer proizvođači i potrošači nisu zaštićeni, dok su sa druge strane prerađivači i trgovci zavladali tržištem Srpske.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da krajnji potrošač sve plaća, kako cijene troškova, tako i zaradu trgovca.
Iako se visina trgovačkih marži u RS kreće oko 13 odsto i najniža je u regionu, hljeb, meso i mnogi drugi proizvodi u RS najskuplji su u okruženju.
Pored trgovačkih marži na cijenu proizvoda utiču i marže dobavljača i transporta.
Zakonom o regulisanju cijena u RS dato je pravo privrednim subjektima da formiraju cijene proizvoda slobodno prema uslovima na tržištu, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena.
Uredbom o ograničavanju marži u prometu robe određene su marže za osnovne životne namirnice od osam odsto na veliko, odnosno na deset odsto na malo.
Monopol
Usorac je naglasio da trgovci i prerađivači imaju monopol u Srpskoj.
– Domaće hrane na tržištu je sve manje, što stvara uslove da u skorijem periodu poskupe sirovine, jer prerađivačima manjka proizvoda – rekao je Usorac. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!