Capital.ba

Na posao ne čekaju, a imaju platu 1.800 €

05.11.2016. / 14:05

BEOGRA, Prosječna plata od skoro 142.000 dinara, mogućnost zaposlenja bez čekanja na listi Nacionalne službe za zapošljavanje, pogodnosti i bonusi – zvuči primamljivo?

programeri

Prošle godine, prosječna plata onih koji se bave računarskim programiranjem i konsultantskom djelatnošću, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, iznosila je 141.986. dinara. Nije nepoznanica da je ovo jedno od najtraženijih i najperspektivnijih zanimanja današnjice, a to su potvrdili i iz Nacionalne službe za zapošljavanje. “Većina programera se odmah zaposli, tako da ne postoji lista čekanja za ovaj posao”, kažu iz NSZ.

Ovo je svakodnevica programera u Srbiji.

Nemanja D. (33) je programer iz Zrenjanina. Ovim poslom se bavi od malena, tačnije od kada je dobio svoj prvi Comodore 128 računar, pomoću kojeg se upoznao sa programskim jezicima. U srednjoj školi je osnovao svoju prvu firmu, a danas je suvlasnik jednog poznatog sajta.

“Zapravo, nikad nisam ni tražio posao. Struka za koju sam se opredijelio daje mnogo izbora, a ja smatram da je najbolje biti sam svoj gazda, pa sam odlučio da osnujem svoju firmu. Prema onome što znam, u Srbiji početna plata programera iznosi između 450 i 600 evra, dok oni iskusniji primaju platu i do 3.000 evra. Moja zarada varira iz mjeseca u mjesec, ali sa njom mogu pristojno da živim, da platim stan, troškove, svakodnevne potrepštine, odmor i slično”, objašnjava ovaj programer iz Zrenjanina.

N. T. (24), koji se bavi istim poslom, počeo je da radi kao frilenser još na fakultetu.

“To mi je obezbijedilo novac za školovanje, stan i komunalije. Čim sam završio studije, poslao sam CV i odmah dobio posao. Već godinu dana radim za jednu beogradsku IT firmu kao veb diveloper i prezadovoljan sam”, priča ovaj mladić.

Prema njegovim riječima, postoje različiti stupnjevi u karijeri, a plata varira od 400 do nekoliko hiljada evra. Pored plate, firme daju i različite bonuse svojim zaposlenima.

“Od kada sam se zaposlio, ne razmišljam o novcu kao ranije. Uspijevam da platim stan, troškove, hranu i odeću, putovanja i plus da uštedim. Međutim, za neku ozbiljniju investiciju, kao što je recimo stan ili auto, neophodno je podići kredit”, kaže N. T.

Oba sagovornika smatraju da je IT sektor posao 21. vijeka, jer je globalnog karaktera, neprestano se razvija, a ljudi su sve više opsjednuti internetom i tehnologijom. 24sata.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!