Capital.ba

Na mobilnom manje priče, više interneta

09.05.2012. / 7:20

BEOGRAD, U Srbiji se mobilni telefon sve manje koristi za razgovore, dok upotreba interneta raste.

– Manje priče, više interneta, trend je koji se bilježi u mobilnoj telefoniji tokom protekle godine u Srbiji, dok je slanje SMS-ova i dalje “stabilna kategorija” – ističu u Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije.
Broj pretplatnika mobilne telefonije u zemlji dostigao je cifru od 10.182.023. To je godišnji rast za oko 200.000 korisnika. U prevodu: na sto stanovnika Srbije ide čak 143 mobilna telefona. Nasuprot tome, broj fiksnih linija prošle godine je opao za tačno 79.907 korisnika. Kao uzrok ovog smanjenja u RATEL navode krizu koja je izbrisala brojna preduzeća, a samim tim i njihovu telefonsku pretplatu.
Kod mobilne telefonije i dalje prednjače oni koji razgovaraju “na kredit”: takozvanih pripejd korisnika ima tačno 6.823.111, dok je 3.358.912 registrovanih postpejd korisnika, što je rast od gotovo 100 odsto u proteklih pet godina. S druge strane, broj pripejd pretplatnika gotovo je na istom nivou kao 2007. godine.
– Broj pretplatnika mreže treće generacije se skoro udvostručio u odnosu na 2010. godinu, i u 2011. je iznosio 2,55 miliona korisnika – ističu u RATEL. – Broj korisnika itnerneta povećao se za 1,4 miliona, odnosno za 60 odsto, značajno zahvaljujući mobilnom internetu.
Mobilni operatreri lani su ostvarili prihod od 846,74 miliona evra, što čini čak 53 odsto ukupnih prihoda sa tržišta telekomunikacija.

Modernizacija
Očekuje se da prenos podataka putem mobilnih telefona i dalje raste, velikim dijelom zbog sve većeg značaja raznih društvenih mreža.
– Za operatere će biti veliki izazov da omoguće što veći kapacitet protoka informacija, kako bi korisnici, recimo, mogli nesmetano da gledaju filmove, što iziskuje veliki kapacitet mreže – ističu u RATEL. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!