Capital.ba

Na jesen EPS gradi vjetroparkove

03.07.2011. / 10:30

BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije (EPS) će na jesen početi radove na projektu prvog vjetroparka u okolini Kostolca, najavio je generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.
Generalni direktor Marković je objasnio da će vjetropark obuhvatiti postrojenja od desetak vjetro elektrana ukupne snage oko 30 megavata (MW).
“Već nekoliko godina, intenzivno istražujemo karte vjetrova, vršimo mjerenja i odabrali smo lokaciju u blizini Kostolca na zemljištu na koje EPS ima pravo korišćenja”, kazao je Marković.

EPS se, prema Markoviću, priprema i za projekte u vezi najvećeg domaćeg resursa u domenu obnovljivih izvora energije, biomase. No za to je potrebna državna strategija razvoja i korišćenja biomase u energetske svrhe, istakao je čelnik EPS.
Projekti biomase i projekti energije iz otpada su, po Markoviću, sistemski projekti i tu je potrebna uloga države i lokalne samouprave kao i nauke, posebno u oblasti agrikultura, poljoprivrede, zaštite životne sredine.

Marković je najavio da će EPS u perspektivi istraživati područja za izgradnju solarnih elektrana i podsjetio da je na Zlatiboru, na brdu Smiljanića kosa, koliko protekle nedjelje postavljen temelj za izgradnju prve elektrane koju će pokretati energija sunca snage pet MW i ukupne vrijednosti 15 miliona evra.

Marković je rekao da je solarna elektrana na tom mjestu na Zlatiboru gdje godišnje ima 250 sunčanih dana prvo pilot postrojenje koje će zajednički graditi EPS, “Dunav osiguranje” i opština Čajetina.

Generalni direktor EPS je povodom predstavljanja “Bijele knjige” institucijama Evropske unije (EU) u Briselu i Beču, gdje se nalazi Sekretarijat Energetske zajednice, istakao da su predstavnici Srbije naišli na veoma dobar i pozitivan prijem jer u regionu nema sličnih dokumenata koji tako temeljno tretiraju oblast obnovljivih izvora energije, koja je, kako je rekao budućnost evropske energetike.

“Bijela knjiga” EPS je dokument koji objedinjuje investicione planove kompanije u oblasti obnovljivih izvora energije i planove za povećanje energetske efikasnosti do 2020. godine.

“Bijela knjiga” je popularno nazvana borba protiv klimatskih promjena i podrazumijeva niz mjera, poput unapređenja energetske efikasnosti i uštede energije, projekata čiste energije ili obnovljivih izvora, naprednih tehnologija, objasnio je Marković.

Prema toj studiji, u Srbiji bi mogle da se izgrade postrojenja snage od oko 4.000 MW iz obnovljivih izvora energije.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!