Capital.ba

Na granici skinute 82 tone proizvoda

24.05.2010. / 8:10

SARAJEVO/ BANJALUKA,  U protekla dva mjeseca na graničnim prelazima u BiH vraćene su ili uništene 82 tone raznih proizvoda životinjskog porijekla, jer nisu zadovoljavali propise.
 
Drago Nedić, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH, naveo je da se radi o smrznutom svinjskom i goveđem mesu, mesu peradi, mesnim prerađevinama, mliječnim proizvodima, stočnoj hrani i ostalim proizvodima životinjskog porijekla u ukupnoj količini od 82.000 kilograma.
“Ovo je sigurno ogromna razlika u odnosu na raniji period”, istakao je Nedić.
On je pojasnio da je Granična veterinarska inspekcija u toku prošle godine potpuno uvezala informatički sistem, ojačala kapacitet i opremila sve granične prelaze i da je od ove godine uvedena potpuna kontrola, što znači da se svaka pošiljka na granici mora identifikovati.
“Zbog toga nas prozivaju da opterećujemo uvoz, da njima pravi problem što tražimo da u kamionu bude mjesta da inspektori mogu da priđu pošiljkama kako bi one bile kontrolisane. Međutim, na ovaj način se štite osnovni interesi potrošača, a to je da konzumiraju higijenski i zdravstveno ispravne namirnice”, kazao je Nedić.
On je naveo da je uništena jedna pošiljka duboko smrznutog mesa peradi u količini od 430 kilograma iz razloga što se nije mogla vratiti u Tursku, odakle je uvezena i naloženo je njeno uništavanje.
“Ove ostale pošiljke koje su porijeklom iz Slovenije Hrvatske, Holandije i Francuske vraćene su jer se uvoznik obavezao da će ih vratiti i nas ne zanima šta će oni uraditi s njima, bitno je da nisu ušle u BiH”, kazao je Nedić.
On je naveo da se među vraćenim proizvodima koji nisu imali uredan sertifikat nalaze svinjske masnoće u količini od od 20.000 kilograma, zatim oko 2.000 kg stočne hrane, oko 22.500 kilograma sirove goveđe kože, više od 400 kg kobasica i svinjskog meso u količini od 1.663 kilograma.
“Vraćeni su i proizvodi od mlijeka, surutka u količini od oko 6.700 kg, jer bi tim proizvodima ubrzo nakon što bi bili stavljeni u promet istekao rok i takvoj pošiljci nismo dali da uđe u našu zemlju, kao i sir u jednoj drugoj pošiljci, kome bi istekao rok prije nego što bude stavljn u promet. Imali smo i jednu veću pošiljku od 25.000 kilograma, u pitanju je goveđe meso, kome je nedostajao sertifikat”, naveo je Nedić.
Proizvodi koji nisu ispunjavali uslove kada je riječ o obaveznoj dokumentaciji, deklaraciji ili drugim uslovima, bili su najčešće iz Brazila, Francuske, Holandije, Hrvatske i Slovenije.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i farmera RS, kazao je da sama činjenica da su tolike količine proizvoda vraćene govori da je kontrola bolja nego prethodnih godina.
“Pokazalo se da je priča nas poljoprivrednika odranije tačna, kada smo govorili da se uvozi sve i svašta i to bez kontrole, pa čim smo počeli sa malo većom kontrolom, utvrđeno je da ima mnogo proizvoda koje pojedinci pokušavaju uvesti”, kazao je Usorac.
Mesud Lakota, sekretar Udruženje za zaštitu interesa potrošača BiH, kazao je da, iako se pojedine institucije, kao što je Kancelarija za veterinarstvo, trude da kontrolišu ono što uđe u BiH, problem je što ne postoji bolja koordinacija između svih nadležnih institucija, što je ključno.
“Nemamo državnu strategiju koja bi obuhvatila uvoz, trgovinu i sve ostalo što bi uslovilo da građani kupuju bezbjednu i ispravnu hranu”, naveo je Lakota. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!