Capital.ba

MUP RS saslušao 21 lice u potrazi za haškim optuženicima

02.06.2008. / 11:17

BANJALUKA, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske /RS/ u prva tri mjeseca ove godine saslušalo je 21 lice, izvršilo devet pretresa i nastavilo osmatranje devet lokaliteta u Kotor Varoši i Banjaluci, s ciljem pribavljanja dokaza o saradničko-pomagačkoj mreži licima koja traži Haški tribunal.

U Izvještaju o saradnji institucija RS sa Haškim tribunalom za prva tri mjeseca ove godine, koji će se sutra naći pred poslanicima Narodne skupštine RS, navedeno je da je MUP RS nastavio aktivnu saradnju sa obavještajnim službama BiH, Srbije i Crne Gore, a na području BiH sa istražiocima Haškog tribunala, snagama NATO-a i EUFOR-a, OHR-om i Obavještajno-bezbjednosnom agencijom BiH.

Radna grupa Vlade RS za sprovođenje Akcionog plana za ostvarivanje potpune saradnje sa Haškim tribunalom u februaru je sačinila prijedlog novog akcionog plana koji, kao i raniji, za cilj ima lociranje, predaju ili hapšenje lica koja se još nalaze na slobodi, a optužena su pred Haškim tribunalom, te otkrivanje mreže njihovih pomagača i prekid svih finansijskih tokova prema optuženim licima.

MUP RS i Sekretarijat za odnose sa Tribunalom, u saradnji sa nadležnim institucijama RS i BiH, u ovom periodu nastavili su saradnju sa pet advokatskih timova s ciljem pružanja stručne pomoći u pripremi odbrane optuženih Ljubiše Beare, Vujadina Popovića, Drage Nikolića, Momčila Krajišnika i Sredoja Lukića.

Za Radivoja Miletića, Ljubomira Borovčanina i Vujadina Popovića, koji su pritvoreni u Hagu, Vlada RS dala je garancije za koje je donošenje odluka pred Tribunalom u toku, navodi se u Izvještaju.

Sekretarijatu Haškog tribunala i Savjetodavnoj komisiji za arhive Međunarodnog suda institucije RS dostavile su Odluku Narodne skupštine RS kojom je zaključak Predsjedništva BiH Ministarstvu pravde BiH i Arhivu BiH, da pripreme pravni i stručni projekat za prihvat arhivske građe iz Haga, destruktivan po vitalni entitetski interes RS.

Na plenarnom sastanku sa predstavnicima Evropske komisije “Saradnja sa Haškim tribunalom”, održanom 20. februara, istaknuta je potreba da institucije vlasti u RS identifikuju i zamrznu cjelokupnu imovinu lica iz mreže podrške.

Na tom skupu je preporučeno da se razmotre pitanja prenošenja nadležnosti za suđenje licima optuženim za ratne zločine iz država gdje su počinjeni u države gdje ta lica borave, odnosno žive, kako bi se ubrzalo rješavanje tih predmeta i kako bi se stvorili uslovi za prelazak sa dobre na potpunu saradnju RS sa Tribunalom.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!