Capital.ba

Muke proizvođača meda: Prinosi manji i do 90 odsto

20.07.2012. / 9:07

BANJALUKA, Proizvođači meda u većini krajeva RS ove godine se suočavaju sa daleko manjim prinosima nego inače zbog jake zime i mraza, a cijelu situaciju dodatno su pogoršali i sadašnja suša i visoke temperature, što je uticalo na medonosno bilje.

Oni navode da će pčelari, u zavisnosti od regije, imati i do 90 odsto manje prinose, jer neki iz jedne košnice izvade svega kilogram meda iako bi trebalo da imaju nekoliko desetina kilograma, dok će u nekim regijama stanje biti zadovoljavajuće. Zbog svega toga, proizvođači će se naći u ogromnim gubicima, jer neće uspjeti “iščupati” čak ni uložena sredstva u ovoj godini.
Kako je kazao Ranko Mačinković, predsjednik Udruženja pčelara “Košnica” iz Srpca, pčelarstvom se bavi gotovo 30 godina, ali smatra da stanje nikad nije bilo lošije nego zadnje tri godine, uključujući i ovu.
On je istakao da će pčelari u tom kraju imati i do 90 odsto manje prinosa meda.
“Ova godina je najlošija jer mi se nikad dosad nije desilo da po košnici imam kilogram meda, kao ove godine”, rekao je on i dodao da bi uzroci toga mogli biti loša godina u smislu medonosnog bilja, kojeg je sve manje, jer su na to uticali hladna zima i mraz. Prema njegovim riječima, nekad je bilo godina da se “izvrca” oko 60 kilograma meda po košnici, ali da ga je svake godine sve manje.
Slavko Savić, iz Udruženja pčelara “Matičnjak” iz Mrkonjić Grada, rekao je da će prinosi meda biti ispod prosjeka u zadnjih deset godina, ali je dodao da će i takvi biti bolji nego prošle godine.
“Bilo je livadske paše nekoliko dana, ali je sad sve stalo i čekamo kišu kao suvo zlato”, rekao je Savić i dodao da pčelari ne mogu biti zadovoljni ovogodišnjim prinosima. On je naveo da će količina prinosa biti različita od regije do regije, zbog klimatskih uslova i kiše.
“Ako se nastavi ovako, bez kiše, ovo što su pčele unijele, sve će pojesti”, rekao je Savić.
I pčelari u Bijeljini i Ugljeviku imaju duplo manje meda nego prošle godine. U Udruženju pčelara “Matica” iz Bijeljine rekli su da se ove godine, nakon cvjetanja bagrema, vadilo u prosjeku četiri kilograma po košnici i da je to najmanji prosjek u toku posljednjih nekoliko godina.
“Sve medonosne biljke puštaju nektar na temperaturi od 24 do 25 stepeni, a zbog visoke temperature biljke ne mogu da cvjetaju” , rekli su u ovom udruženju. Sa druge strane, pčelari iz Ugljevika navode da su pojedinim proizođačima košnice prazne i da još nisu vadili med.
Radivoje Maksimović, predsjednik Saveza pčelara RS, rekao je da prinosi meda zavise od regije do regije, pa je tako stanje bolje u područjima Hercegovine i Romanije, dok je lošije u Krajini i Semberiji. On je istakao da bi neki srednji prinosi trebalo da budu oko 30 kilograma po košnici kako bi se proizvođač “pokrio”. Prema njegovim riječima, problem u RS stvara nekontrolisana sječa medonosnog bilja u Krajini, Potkozarju i Semberiji, te požari i sakupljači ljekovitog bilja u Hercegovini.Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!