Capital.ba

Mudis uradio ono što Obama nije

23.06.2012. / 19:35

NJUJORK, Bonitetna agencija Mudis je snižavanjem kreditnog rejtinga bankarskim gigantima, uradila ono što je trebalo da uradi predsjednik SAD Barak Obama.

Kako piše Vol Strit Džurnal (VSJ), Mudis je svojom odlukom pomogao poreskim obveznicima u Americi, dok je Obamina administracija samo pričala da je ojačala bankarski sistem.
”Prije dvije godine su govorili da je bankarski sistem ojačan i da su ukinute privilegije finansijskim gigantima, a danas vidimo da Dod-Frenk zakon iz 2010.godine nije ispunio ništa od obećanog”, piše njujorški dnevnik.
Prema ocjeni lista, u posljednje dvije godine banke su samo slabile, troškovi su rasli i smanjivale su se mogućnosti za oporavak.

Vol Strit Džurnal ističe da kada banka može da poveća svoj kapital, unaprijedi likvidnost a i dalje joj se smanjuje kreditni rejting, to znači nezdrav finansijski sistem i ekonomiju koja nije u usponu.

Njujork Tajms smatra da odlukom Mudisa nastupa gorak period za Vol Strit. Na duže staze to znači teže uslove za poslovanje banaka, kaže profesor ekonomije sa Kolumbija biznis škole Endrju Eng.

Rejting najvećih banaka u Americi, Benk of Amerika i Sitigrup snižen je na samo dva stepenika iznad “đubre rejtinga”.

Kao jedan od prvih pokazatelja sniženja rejtinga, uslijediće to da kompanije sa Vol Strita neće moći više jeftino da finansiraju svoje operacije i da će morati da podižu kratkoročne kredite.

Cijena tih kredita će porasti, jer zbog sniženog rejtinga, davaoci kredita procijenjuju da banke ne bi bile u mogućnosti da otplate pozajmljenu sumu. Firme sa Volt Strita će biti pred odlukom da li da odustanu od nekih poslova, ili da prihvate zahtjeve svojih klijenata i suoče se sa manjim profitom, ocijenjuje Njujork Tajms.
Bonitetna agencija Mudis odlučila je prije dva dana da snizi kreditni rejting za 15 najvećih finansijskih institucija u svijetu, zbog njihove izloženosti krizi u evrozoni. Ocijenjeno je da su banke pod rizikom od ogromnih gubitaka i da postoji rizik međusobnog uticaja u finansijskoj krizi. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!