Capital.ba

Moguća ekonomska izolacija BiH

26.03.2012. / 11:56

SARAJEVO, Teško je očekivati da BiH do 1. januara naredne godine ispuni sve uslove koji se pred nju postavljaju i spremno dočeka ulazak Hrvatske u EU – ocijenila je većina učesnika seminara “Implikacije ulaska Hrvatske u EU na BiH”, koji se danas održava u Sarajevu.  

Predsjedavajuća Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH Danijela Martinović izjavila je novinarima pred početak seminara da sa stanovišta ekonomije postoji opasnost da BiH bude izolovana kada Hrvatska sljedeće godine uđe u EU.

“Pod izolacijom podrazumijevam situaciju da BiH neće moći da izvozi veliki broj proizvoda koje je do sada izvozila – mlijeko, mliječne prerađevine, meso i mesne prerađevine”, pojasnila je Martinovićeva.

Ona smatra da BiH mnogo toga nije ispunila, da kasni, krši Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao i obaveze koje su propisane.

“Ako se budemo striktno držali obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i ispunjavali ih, onda ćemo riješiti i ekonomske, ali i političke i druge aspekte ovog problema. Preduslov je politička volja i konsenzus i koordinacija na svim nivoima, čime ćemo riješiti veliki dio navedenog problema”, naglasila je Martinovićeva.

Ona smatra da je i ovaj seminar jedan od pokušaja da konačno bude uspostavljena koordinacija i sinhronizacija aktivnosti.

“Bez svih karika u lancu, malo toga možemo da postignemo, odnosno nećemo biti dovoljno pripremljeni za ulazak Hrvatske u EU”, istakla je Martinovićeva.

Direktor Direkcije za evropske integracije BiH Nevenka Savić rekla je da su implikacije ulaska Hrvatske u EU na BiH najveće u imovinsko-pravnim odnosima, izvozu, ili spoljnotrgovinskim odnosima, radu, zapošljavanju, elektroenergetici.

“Trenutno BiH u EU izvozi samo ribu i sirovu kožu i potrebno je učiniti sve da se još neki od proizvoda iz BiH nađu na izvoznoj listi. Veoma je važno da u ovom preostalom periodu nadležne institucije u BiH preduzmu sve da bi se proizvodi iz BiH mogli naći na izvoznoj listi. Ovo je vrlo zahtjevan zadatak”, istakla je Savićeva.

Ona je navela da je Evropska komisija prošle sedmice uručila BiH dokument sa deset obaveza koje BiH treba da ispuni u narednom periodu, te da je konstatovano da u veterinarstvu ne postoji lanac kontrole tako da je i u toj oblasti potrebno dosta uraditi.

“Period da se pripremimo za ulazak Hrvatske u EU je prilično kratak, ali je možda moguće nešto uraditi ako se odmah pristupi potrebnim aktivnostima. Ova konferencija trebalo bi da doprinese pripremanju BiH za situaciju kada će Hrvatska sredinom naredne godine postati članica EU. Za BiH to je izazov, jer je potrebno da za takvu situaciju pripremi svoju infrastrukturu”, napomenula je Savićeva.

Pomoćnik ministra spoljnih poslova i evropskih integracija Hrvatske Dubravka Vlašić – Pleše rekla je da će pristupanjem Hrvatske Uniji proizvodi iz te zemlje koji budu izvoženi u BiH biti carinjeni više nego do sada.

Vlašićeva je navela da se istovremeno očekuje smanjenje uvoza prehrambenih proizvoda iz BiH, ne zbog carina, nego zato što oni neće ispunjavati evropske standarde o bezbjednosti hrane koji će važiti u Hrvatskoj.

Ona je ponovila spremnost Hrvatske da pomogne BiH na putu ka EU, pa i u ovoj oblasti, uz upozorenje da će uslovi prijema u EU za svaku buduću zemlju kandidata biti sve stroži.

Vlašićeva je ocijenila da bi ulazak Hrvatske u EU za BiH mogao da ima pozitivan efekat u prekograničnoj saradnji.

Ekonomski ekspert u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić rekao je da će BiH sa novim pravilima od 1. januara 2013. godine imati ogromne gubitke, posebno u oblasti mesa i mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih prerađevina, meda.

“BiH u ovom trenutku godišnje izvozi roba u Hrvatsku u vrijednosti 200 miliona KM. Isto toliko u EU. BiH nema mogućnosti da te proizvode koje je do sada plasirala u Hrvatskoj i EU plasira na neka druga tržišta”, upozorio je Hasić.

On smatra da je neophodno izdvojiti oko 80 miliona KM za tehničko opremanje graničnih prelaza i odgovarajućih laboratorija.

“Ostao je kratak period za prilagođavanje uslovima kada Hrvatska pristupi EU i gotovo je nemoguće udovoljiti tim uslovima. BiH treba da traži produženje roka, odnosno da pravila važe od 1. jula 2013. godine”, dodao je Hasić.

Na današnjem seminaru, koji je dio serijala seminara pod nazivom “Ekonomska i pravna pitanja u kontekstu EU – integracije BiH”, biće riječi o oblastima “Stanje, obaveze i odnosi Hrvatske i BiH – ekonomski aspekt u kontekstu EU integracija”, “Izazovi za BiH – trka sa vremenom” i “Uloga parlamenata i parlamentarnih komisija u procesu EU integracija”.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!