Capital.ba

Moguć generalni štrajk u aprilu

03.03.2010. / 15:27

BIJELJINA, Republički odbor Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske ocijenio je danas da je stanje u toj privrednoj grani katastrofalno, te odlučio da se organizuje štrajk upozorenja, a potom, ukoliko bude potrebno, i generalni štrajk u aprilu.

Odluka je donesena na današnjoj sjednici Republičkog odbora Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije u Bijeljini na kojoj su članovi odbora analizirali aktuelni, materijalni i socijalni momenat zaposlenih u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

Na sjednici je konstatovano da poslodavci kasne sa isplatama plata, a sa uplatama doprinosa i do deset mjeseci.

Predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS Jovan Jovanović rekao je novinarima nakon sastanka da su radnicima ugrožena osnovna ljudska prava i dostojanstvo, da nemaju mogućnost da se liječe, niti da ovjeravaju knjižice ili da idu na bolovanje.

“Podržavamo zahtjeve Udruženja poslodavaca koji su upućeni izvršnoj vlasti, posebno kod reprogramiranja obaveza nastalih prije nekoliko godina, jer će se time preduzeće dovesti u stanje normalnog poslovanja. Međutim, pored teške situacije, radnici i dalje traže da se po svaku cijenu sačuvaju stečena prava – prije svega da radnik koji je u obavezi da radi mora biti i plaćen. Traže i očuvanje radnih mjesta, jer poslodavci koriste i zlouptrebljavaju ekonomsku krizu i izmišljaju nove poslove i potpisuju nove ugovore sa radnicima kojima im se smanjuje obim prava dobijenih kolektivnim ugovorom”, rekao je Jovanović.

Prema njegovim riječima, Granski sindikat danas je u Bijeljini ocijenio da se ne bi smjelo podleći pritiscima političara, iako ima svakodnevnih uticaja na sindikalce.

On je ponovio da štrajk upozorenja predstoji, najvjerovatnije, u aprilu, nakon što se svi granski sindikati još jednom dogovore i donesu konačnu odluku.

“U ovoj grani privređivanja zaposleno je 10 700 radnika u RS, ali se svakim danom ovaj broj smanjuje. Kriju li to poslodavci stvarne podatke ili je riječ o nečem drugom?”, zapitao je Jovanović i istakao da je teško prihvatiti činjenicu da poslodavci prikrivaju stvarno stanje.

Član Izvršnog odbora Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrija Staša Rosić, predstavnik Fabrike duvana iz Banjaluke, istakao je da se radnička prava krše do te mjere da je preostala jedino borba putem štrajka.

“U Fabrici duvana, jedinom našem prerađivaču duvana, prosjek plata za ukupno 370 zaposlenih u ovoj fabrici iznosi 465 KM i on je nedopustivo, duplo manji u odnosu na gradski i republički prosjek”, rekao je Rosić i istakao nezadovoljstvo radnika te fabrike, koji su spremni na štrajk.

Predsjedništvo Saveza sindikata RS donijelo je na sjednici održanoj 29. janura u Banjaluci Zaključak o organizovaju štrajka upozorenja.

Štrajkom upozorenja radnici traže dosljedno poštivanje zakona iz oblasti rada, socijalne zaštite i Zakona o doprinosima, potunu primjenu potpisanih kolektivnih ugovora, hitno potpisivanje Opšteg kolektivnog ugovora, redovnu isplatu plata u skladu sa kolektivnim ugovorima, plaćanje prekovremenog rada s tim da, kako su naveli, njegovo trajanje ne može biti duže od Zakonom dozvoljenog.

Prema tom zaključku, radnici traže i slobodno formiranje sindikata u skladu sa iskazanim željama radnika, zabranu svih oblika i vrsta pritisaka na radnike, te socijalni dijalog na svim nivoima, bez alternative.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!