Capital.ba

MMF: Rast cijena će usporiti ekonomiju BiH

20.01.2008. / 11:42

SARAJEVO, Međunarodni monetarni fond (MMF) ocijenio je da rast cijena prehrambenih proizvoda u BiH može negativno uticati na ekonomski rast i perspektive zapošljavanja.

U makroekonomskog analizi za januar misija MMF-a u BiH tvrdi da je moguće da više cijene uspore ekonomiju BiH jer kako se iznos novca potreban za osnovne prehrambene proizvode povećava, tako se smanjuje iznos novca koji domaćinstva imaju na raspolaganju za druge robe i usluge, a to dovodi do smanjenja ukupne potrošnje.

“Ovo se posebno može obistiniti u BiH gdje je upravo potrošnja ključni pokretač ekonomije. Pored toga, domaćinstva, kojima ostane manje novca nakon što podmire troškove za hranu, mogu biti u manjoj mogućnosti da servisiraju svoje
kreditne obaveze, dovodeći banke u situaciju da smanje odobravanje novih kredita”, ističe MMF.

Treća negativna posljedica rasta cijena je da kao odgovor na povećanje cijena hrane, rast plata bude brži u odnosu na rast produktivnosti, može doći do opadanja konkurentnosti BiH na međunarodnom tržištu što će svakako uticati na industrijsku proizvodnju I zaposlenost.

“Pozitivno gledano, veće cijene hrane mogu stimulisati domaću poljoprivrednu proizvodnju I supsituciju uvoza pomažući određenom ublažavanju negativnih efekata povećanja cijena hrane“, smatra MMF.

“Iako je u posljednjih nekoliko godina BiH realizovala određene važne reforme, bila bi spremnija da se suoči sa nedavnim povećanjima cijena, da je imala djelotvorniju politiku plata u javnom sektoru i ciljan sistem socijalne zaštite“, zaključuje se u analizi MMF-a.

MMF napominje da rast cijena nije jedinstven samo za BiH, naprotiv cijene u u drugim novim evropskim ekonomijama su prosječne mnogo više porasle.

Cijene rastu širom svijeta zbog rasta ekonomija Kine I Indije koje sada troše veće količne hrane, a s druge strane nepovoljni vremenski uslovi su smanili proizvodnju. Drugo, pritisak inustrijskih razvijenih zemalja da promoviši korištenje bio-goriva od kukuruza, što je dovelo do skoro dvostrukog povećanja cijene kukuruza. capital.ba

Analize MMF: imf_newsletter_january08_bih.pdf

macroindicators_november.pdf

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!