Capital.ba

MMF predlaže ujedinjenje agencija za bankarstvo

19.10.2007. / 10:03

BANJALUKA, Međunarodni monetarni fond /MMF/ ocijenio je da u BiH trebaju biti ujedinjene entitetske agencije za bankarstvo s ciljem sprečavanja pogrešne procjene kreditnog rizika, koji BiH može dovesti do finansijske nestabilnosti.

MMF preporučuje BiH da ne potcjenjuje kreditni rizik, napominjući da su nedavni globalni događaji pokazali da čak i najuglednije banke mogu imati poteškoća o pravilnoj procjeni rizika, navode “Nezavisne novine”, pozivajući se na oktobraski bilten ove međunarodne institucije.

Iako u BiH kamate na kratkoročne kredite nisu porasle, postoje provizorni dokazi da rastu kamate na dugoročne kredite, što ukazuje na ponovno određivanje cijene kreditnog rizika, a kao jednu od mjera MMF preporučuje efikasniju superviziju banaka za koju ocjenjuje da je važan segment, posebno zbog toga što su neke banke u BiH povećale kreditiranje rizičnijih klijenata.

To bi značilo da bi entitetske agencije za superviziju trebale pooštriti standarde za klasifikaciju kredita, povećati kazne za banke koje ne poštivaju prudencijalnu regulativu i preći na model konsolidovane supervizije, a šta više, potrebno je ujediniti dvije entitetske agencije za superviziju banaka.

“Nezavisne novine” navode i reagovanje iz Ministarstva finansija Republike Srpske, koje tvrdi da nema potrebe za objedinjavanjem entitetskih agencija za bankarstvo, dodajući da su nedavno sa federalnim kolegama dogovrili uspostavljanje bolje koordinacije supervizija u svim segmentima finansijskog sektora.

U Ministarstvu dalje navode da koordinacija radi veće efikasnosti može postojati u manjoj ili većoj mjeri, ali da ne može doći do prenošenja nadležnosti entiteta koje su predviđene Ustavom.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!