Capital.ba

MMF i Svjetska banka: Slab oporavak svjetske ekonomije

08.10.2009. / 20:59

oporavak-privredeISTAMBUL, Ministri finansija i guverneri centralnih banaka 186 zemalja, okupljeni na godišnjem zasjedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke u Istanbulu, dogovorili širok okvir za gradnju trajnog oporavka od ekonomske krize i upozorili da je oporavak svjetske ekonomije slab i da može zastati zbog rasta nezaposlenosti i ozbiljnih problema koji opterećuju svjetski finansijski sistem.
Obe velike međunarodne finansijske institucije su se na  završenom skupu obavezale da sprovedu sveobuhvatne reforme, koje će povećati transparentnost njihovog djelovanja i povećati uticaj zemalja u razvoju. “Ako su zemlje u razvoju dio rješenja za problem, moraju biti uključene u donošnje odluka”, izjavio je predsjednik Svetske banke Robert Zelik.
Komitet za razvoj, koji određuje politiku MMF-a, tražio je od Fonda da zemljama u razvoju obezbedi dodatnih najmanje pet odsto glasova, kako je preporučila G20.
Svjetska banka je, pak, zatražila više sredstava, budući da već drugu godinu zaredom zajmi rekordne sume novca siromašnim i zemljama u razvoju.

 “Već sredinom sljedeće godine, počećemo da se suočavamo sa ozbiljnim ograničenjima, pa ćemo morati da smanjimo davanja i usredsredimo se na zemlje s najmanjim prihodima”, rekao je Zelik.
Svjetskoj banci je odobreno prvo opšte povećanje kapitala u 20 godina, jer se očekuje da kriza 2010. otera novih 90 miliona ljudi u siromaštvo.
Izvršni direktor MMF Dominik Stros Kan je na sastanku rekao da bi Fondu moglo biti potrebno i više od 1.000 milijardi dolara dodatnih finansija od članica kako bi mogao da funkcioniše kao “posljednje utočište” i smanjio potrebu država da prave velike rezerve kao zaštitu protiv finansijskih šokova.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!