Capital.ba

Mjenjačnicama stao biznis

22.10.2010. / 8:50

BEOGRAD, Mjenjači već više od mjesec dana tavore sa poslom, jer je vrlo mala potražnja za devizama. Naime, građani najviše prodaju evre i to sitne apoene, 10, 20, 50 ili 100 evra, a vrlo rijetko od 500 do 1.000 evra. Zbog toga je 3.029 mjenjačnica koliko posluje u Srbiji, vrlo nezadovoljno zaradom koju ostvaruju.
Narodna banka Srbije se iz mjenjačkih poslova povukla zvanično početkom aprila ove godine, a mjenjači su sklopili ugovore sa bankama. Ipak, zbog visine kurseva koje primjenjuju banke, a koji su uglavnom značajno iznad onog koji zaračunava NBS, neki „sitniji“ mjenjači devizama se snabdijevaju i na crno.
– Već drugi mjesec je slabija prodaja deviza – kaže Borislav Brujić, predsjednik Udruženja mjenjača Srbije. – Sigurno da ćemo drugi talas imati i pred Novu godinu. Stanovništvo vrlo malo traži devize, a takođe i preduzetnici slabije posluju, pa samim tim i manje kupuju evre.
Prema riječima Brujića, za sada kurs ne pravi probleme, jer ne oscilira mnogo. Ali, takođe, nije optimista da će krajem godine doći do jačanja domaće valute, iako gastarbajteri dolaze masovno.
– Finansijska kriza je svuda, tako da ne očekujem da će se neka veća količina deviza prodavati, koja bi mogla da utiče na obaranje vrijednosti evra – smatra Brujić. – Presudne su strane investicije.
Ranije je promet u malim mjenjačnicama bio oko 100 miliona evra mjesečno,a sada je više nego prepolovljen. Za očekivati je da će upravo mali mjenjači možda biti i prinuđeni da zatvore svoje radnje, zbog slabe isplativosti.
Banke
Otkupom deviza u Srbiji se pored privatnih mjenjača, bave i 34 poslovne banke. Promet je kod njih veći nego kod privatnih mjenjačnica, jer rade i sa firmama i sa većim svotama. Ali, kod njih je kurs vrlo često nepovoljniji, pa građani kojima je važan svaki dinar, svoje evre koje čuvaju za crne dane radije mjenjaju kod privatnika. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!