Capital.ba

Mišić: Brz rast stope nezaposlenosti

21.02.2011. / 18:01

BANJALUKA, Predsjednica  Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske /RS/ Ranka Mišić izjavila je danas da u RS u ovom trenutku ima više od  148 000 nezaposlenih i da se stopa nezaposlenosti  veoma brzo povećava.

“Mora se znati da i oni koji rade imaju problem isplata plata,  a veliko je i socijalno siromaštvo tako da se Strategija zapošljavanja RS od 2011. do  2015. godine mora što prije početi provoditi”,  rekla je novinarima Mišićeva nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta RS na kojoj je razmatran Prijedlog dokumenta Strategija zapošljavanja RS od 2011. do  2015. godine i  Izvještaj Inspekcije rada i zaštite na radu za 2010. godinu.

Ona je istakla da Vlada RS mora naći novac za nova zapošljavanja  kako bi se izašlo iz trenutne krize, te naglasila da je cilj strategije smanjenje nezaposlenosti i da se zakoni u RS moraju poštivati.

Mišićeva je napomenula da je strategija dobila pozitivno mišljenje Ekonomsko-socijalnog savjeta da se može uputiti u dalju proceduru.

“Ostalo je otvoreno pitanje izrade akcionih planova koji su veoma važni,  kao i pitanje ko će to finansirati”,  dodala je Mišićeva.

Govoreći o Izvještaju inspekcije rada i zaštite na radu za 2010. godinu,  Mišićeva je rekla da je u njemu konstatovano da stanje u oblasti rada “nije sjajno”.

“Prema podacima, povećao se broj težih povreda na radu i povreda sa smrtnim ishodom, posebno nakon primjene novog Zakona o zaštiti na radu, što ukazuje da je potrebno usvojiti odgovarajuća podzakonska akta”,  rekla je ona i dodala da je nedopustivo što akti o procjeni rizika nisu doneseni u većini preduzeća u RS.

Mišićeva je navela da je,  prema  izvještaju Inspekcije  rada,  od 35 000 kontrolisanih radnika samo 490 radi na crno.

“U građevinarstvu je više od polovine subjekata kršilo Zakon o radu i kolektivni ugovor, a do kršenja je dolazilo i u zdravstvenim ustanovama i prehrambenoj industriji”,  dodala je Mišićeva.

Predsjednik Unije poslodavaca RS Ranko Milić ocijenio je da je  izvještaj Inspekcije rada i zaštite na radu za 2010. godinu kompletan.

“U RS je veoma prisutna siva ekonomija koja ugrožava poziciju privrede, što je nedopustivo”, rekao je Milić.

On je podvukao da Strategija zapošljavanja RS od 2011. do 2015. godine ima podršku Unije poslodavaca i da je potrebno uraditi sektorske strategije i strategiju razvoja RS.

Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Čedo Kovačević istakao je da prema procjenama realizacijom strategije do 2015. godine broj zaposlenih u RS trebao povećati za osam  odsto.

“Strateškim pristupom Vlada RS bi  kroz akcione planove i u skladu sa finansijskim mogućnostima finansirala zapošljavanje svih kategorija stanovništva”,  rekao je Kovačević i ocijenio da je Strategija dobar dokument koji se naslanja na Ekonomsku politiku RS i strategiju zapošljavanja Evropske unije.

Kovačević je ocijenio da je Izvještaju Inspekcije o zaštiti na radu za 2010. godinu dobar, napomenuvši da je u januaru ove godine zaposleno 1 466 radnika,  što je više nego u istom periodu 2010. godine kada su zaposlena 1 002 radnika.

Sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta RS prisustvovali su i ministar finansija Zoran Tegeltija, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić i ministar industrije,  energetike i rudarstva  RS Željko Kovačević.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!