Capital.ba

Ministar ne vjeruje da će Crna Gora uzvratiti kontramjerama

22.03.2011. / 13:55

BEOGRAD, Srpski ministar trgovine i poljoprivrede Dušan Petrović ne vjeruje da će Vlada Crne Gore zabraniti uvoz proizvoda iz Srbije, prije svega mlijeka, mliječnih proizvoda i flaširane vode, kao protivmjeru zabrane izvoza pšenice i brašna iz Srbije.

On je naveo da Srbija odlukom o zabrani izvoza pšenice i brašna nije prekršila nijedan međunarodni ugovor, tako da bi svaka protivmjera drugih država prema Srbiji značila kršenje Ugovora o slobodnoj trgovini.

Petrović je rekao  da je odluka o zabrani izvoza pšenice i brašna iz Srbije donesena  uz konsultacije sa EU i potpuno je u skladu sa CEFTA sporazumom.

“Konsultacije sa EU  bile su dosta duge i sva procedura koja je bila predviđena sporazumom Srbije sa Briselom je ispunjena”, naveo  je Petrović.

On je podsjetio da je Vlada Srbije donijela odluku o zabrani izvoza pšenice i brašna i proizvoda od pšenice i brašna, kako bi zaštitila interese građana Srbije, jer je iz zemlje izvezeno više od  650 000 tona pšenice umjesto predviđenih 500 000 tona.

“Pažljivo proučavamo sve primjedbe i sugestije na zabranu izvoza brašna iz Srbije koje smo dobili iz mlinarske industrije i naših partnera iz inostranstva i uradićemo sve što je najbolje, a da nijednog momenta ne dovedemo interes građana Srbije u pitanje”, dodao je on.

Vlada Srbije je 16. marta odlučila da na tri mjeseca zabrani izvoz pšenice i brašna, kako bi stabilizovala domaće tržište, što je naišlo na reagovanje, najviše u Crnoj Gori.

Crnogorski ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Tarzan Milošević najavio je da bi Crna Gora, kao kontramjeru zabrane izvoza pšenice i brašna iz Srbije mogla da uvede zabranu uvoza proizvoda iz Srbije, prije svega mlijeka, mliječnih proizvoda i flaširane vode.

Predstavnici beogradske kompanije “Danjub fuds grup” ocijenili su da bi crnogorska vlada zabranom uvoza određenih namirnica iz Srbije prekršila regionalni sporazum o slobodnoj trgovini CEFTA, što bi toj grupaciji nanijelo višemilionsku štetu.

U ovoj kompaniji su izrazili nadu da će Vlada Crne Gore odustati od namjere da zabrani uvoz flaširane vode, mlijeka i mliječnih prozivoda, kao kontramjeru zbog zabrane izvoza pšenice i brašna iz Srbije.

U sastavu te kompanije, čiji je vlasnik investicioni fond Salford, nalaze se fabrika vode i sokova “Knjaz Miloš” iz Aranđelovca i četiri srpske mljekare, koje imaju značajan izvoz u Crnu Goru.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Ministar ne vjeruje da će Crna Gora uzvratiti kontramjerama

    1. zabrinuti gradjanin

      Ne niste preksili ni jedan ugovor o slobodnoj trgovini zabranom izvoza! Veze zmozgom! Vrlo sa zabrinut! Ovo ce imati ozbiljan uticaj na cijene u BiH! Srbija nam je jedan od glavnih dobavljaca psenice.