Capital.ba

Milijarderi da pomognu siromašnima

17.06.2010. / 15:02

VAŠINGTON, Američki investitor Voren Bafet i osnivač “Majkrosofta” Bil Gejts su danas objavili da su pozvali stotine američkih kolega-milijardera da bar 50 odsto svog bogatstva daju u dobrotvorne svrhe.
Bafet, vlasnik osiguravajuće i investicione kompanije “Berkšir Hatavej”, Gejts i njegova žena Melinda su u posljednjih godinu dana održali čitavu seriju večera sa bogatim Amerikancima, kako bi ih nagovorili da učine ovaj filantropski potez, prenio je Rojters.

U akciji, koju su nazvali “Obavezivanje na davanje”, oni su od američkih milijardera zatražili da se javno i pismeno obavežu da će, za života ili poslije smrti, polovinu svog bogatstva ostaviti u dobrotvorne svrhe.

Peti Stounsifer, nekada glavni izvršni direktor Fondacije Gejts, a sada savjetnik Gejtsovih i Bafeta, izjavila je da su za sada četiri milijardera najavila da će objaviti takvu obavezu – tajkun iz oblasti nekretnina i građevine Eli Broud, preduzetnik Džon Dor, medijski magnat Geri Lenfest i bivši predsjednik “Cisko sistema” Džon Morgridž. Cifre koje su obećali još nisu saopštene.

Gejts je ove godine drugi po bogatstvu u svijetu, sa 53 milijarde dolara, a Bafet treći, sa 47 milijardi, prema listi magazina “Forbs”, koji tvrdi da u SAD žive 403 dolarska milijardera, najviše na svijetu.

U pismu objavljenom na veb sajtu kampanje (www.givingpledge.org), Bafet (79) je napisao da “ne može biti srećniji” zbog odluke iz 2006. godine da čak 99 odsto svog bogatstva podjeli Fondaciji Bila i Melinde Gejts i drugim dobrotvornim ustanovima.

Prema njegovim riječima, do sada je oko 20 odsto akcija “Berkšir Hataveja”, uključujući akcije njegove pokojne žene Suzan, već podjeljeno raznim dobrotvornim društvima, a podjela će se nastaviti – po četiri procenta godišnje.

Bil i Melinda Gejts su do sada donirali više od 28 milijardi dolara svojoj fondaciji, koja je, pak, za 16 godina postojanja dala više od 22 milijarde dolara za poboljšanje zdravstvenih uslova u siromašnim zemljama, i poboljšanje života siromašnih u Sjedinjenim Američkim Državama. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!