Capital.ba

Mikrokreditne organizacije za pola godine zaradile šest miliona KM

01.10.2018. / 13:31

– Sedam MKD poslovalo pozitivno, dvije u minusu
– Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa iznosila 22,45 odsto
– Kamate u MKO idu i do 42,6 odsto

BANJALUKA – Mikrokreditne organizacije u Republici Srpskoj ostvarile su u prvoj polovini ove godine 5,9 miliona KM dobiti, a prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa mikrokreditnog sektora iznosila je 22,45 odsto.

U izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju u bankarskom sektoru RS u prvih šest mjeseci ove godine navedeno je da su MKO povećale dobit za 25 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

„MKO su iskazale neto dobit od 5,9 miliona KM, od čega je dobit mikrokreditnih društava 5,86 miliona KM, dok je višak prihoda nad rashodima u MKF iznosio 57.000 KM“, navodi se u izvještaju.

Dodaje se da je od ukupno devet mikrokreditnih društava u ovom periodu sedam poslovalo sa dobiti, a dva sa gubitkom, dok je kod mikrokreditnih fondacija jedna MKF imala višak, a dvije manjak prihoda nad rashodima.

Ukupni krediti mikrokreditnog sektora u prvih pola godine iznosili su 234 miliona KM i veći su za 10 odsto u odnosu na stanje sa krajem prethodne godine kada su iznosili 212,8 miliona KM.

Neto krediti, koje čine ukupni bruto krediti MKO umanjeni za iznos ukupnih rezervi za kreditne gubitke, iznose 232,1 miliona KM.

„Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa kod dvije MKO se kretala od 15 do 16 odsto, kod šest MKO od 20,8 odsto do 25,6 odsto, a kod tri MKO kretala se od 37,6 odsto do 42,6 odsto. Jedna MKO odobravala je samo kredite sa dospijećem do 30 dana maksimalnog iznosa do 390 KM“, dodaje se u izvještaju.

Dospjela potraživanja po kreditima mikrokreditnih organizacija u prvih pola godine iznosila su 1,1 miliona KM i povećana su za oko 250.000 u odnosu na kraj godine.

Mikrokreditni sektor Republike Srpske na kraju juna činilo je 12 mikrokreditnih organizacija, od čega devet  mikrokreditnih društava, kao profitne organizacije i tri mikrokreditne fondacije – MKF, kao neprofitne organizacije.

CAPITAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Mikrokreditne organizacije za pola godine zaradile šest miliona KM

    1. PSP

      To su MAKROKREDITNI lopovi.
      Dovoljno je vidjeti razliku izmedju međubankarske kamate (po kojoj oni koriste sredstva) i kamate i troškova koje oni zaračunavaju korisnicima kredita, pa ce se vidjeti koja je to ekstra zarada.
      TO SU KLASIČNI ZELENASI koji narod bezpovratno guraju (već su gurnuli) u dužničko ropstvo.
      Zašto država dozvoli da se ljudi prekomjerno zadužuju i zašto MKO dozvoljava takve zarade.

      • U3PM

        Sve 1/1 tacno. Moderni robovlasnici