Capital.ba

Mihajlović: Nastavak pomoći razvoju reciklažne industrije

15.02.2014. / 13:43

reciklazaBAČKA PALANKA, Država će nastaviti da pomaže razvoj reciklažne industrije u Srbiji za koju je u ovoj godini izdvojeno 250 miliona dinara, a svi dugovi reciklerima biće isplaćeni, poručila je danas ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović.

Prilikom posjete ministarke Mihajlović fabrici za reciklažu PET ambalaža Grintek (Greentech) u Mladenovu kod Bačke Palanke najavljeno je da će ta fabrika, koja sada zapošljava 85 radnika, proširiti proizvodnju i broj zaposlenih na 130 ljudi, kao i da će ukupno investirati pet miliona evra.

Mihajlović je istakla da su ugovori sa reciklerima već potpisani za prvi i drugi kvartal ove godine i da će biti potpisani i za ostatak godine.

“Ostaje problem ozbiljnih dugova koje je oblast životne sredine naslijedila od prethodnog minsitra, koji se mjere milijardama dinara, ali polako, kroz budžet i u saradnji sa Ministarstvom finansija, sve dugove ćemo isplatiti”, istakla je Mihajlović.

Ona je naglasila da je značajno da recikleri dobiju sredstva od države kako bi mogli dalje da ulažu, proširuju proizvodnju i zapošljavaju ljude.

“To je krug koji je u jednom trenutku bio prekinut, kao i dotok novca, zbog dugova koje budžet nije mogao da izdrži”, rekla je Mihajlović i dodala da su u toku razgovori sa Ministarstvom finansija da se suma od 250 miliona dinara za reciklažnu industriju poveća “jer ta industrija može da pokrene mnoge druge”.

Ona je poručila da će se izmjenama pojedinih zakona pomoći da reciklažnih fabrika u Srbiji bude što više i dodala da će Ministarstvo energetike i recikleri zajedno raditi na edukaciji i povećanju svijesti stanovništva u vezi sa primarnom selekcijom otpada i značaju reciklaže.

Ona je ukazala da je za razvoj te industrije važna dobra koordinacija između tog ministarstva, lokalne samouprave i reciklažne industrije.

Direktor multinacionalne kompanije Grintek Mihail Mateski rekao je da je u toj fabrici završena prva faza projekta za “vruće pranje” PET ambalaže i da su u toku radovi najmodernijeg postrojenja za tretman otpadnih voda i sprečavanje štetnog isparenja.

On je najavio da će do kraja godine biti završena druga i treća faza projekta u okviru kojeg će biti uvedene nove tehnologije za proizvodnju granulata od PET ambalaže koji će, umjesto što ga sada uvozimo, moći da se prodaje firmama u Srbiji koje proizvode plastične boce.

Cjelokupna investicija vrijedna je pet miliona evra, a do sada je uloženo 3,5 miliona evra, naveo je Mateski.

“Proširenjem proizvodnje direktno ćemo povećati broj zaposlenih sa 85 na 130, a trenutno je u sakupljačkoj mreži PET ambalaže angažovano oko 1.000 radnika širom Srbije”, rekao je Mateski.

On je ukazao da reciklažna industrija ima ogroman potencijal ne samo u ekonomskom i ekološkom pogledu, već i u socijalnom, jer se u sakupljanju otpada upošljavaju najsiromašniji slojevi stanovništva. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!