Capital.ba

Medan na čelu Komercijalne banke

26.01.2018. / 12:30

BEOGRAD, Komercijalna banka konačno dobija novog direktora. Na čelu izvršnog odbora biće dr Vladimir Medan, ekonomista, nekadašnji prvi čovek Erste banke i “Basler osiguranja” u Srbiji, trenutno član odbora direktora Agencije za osiguranje depozita. Ovim se, skoro četiri mjeseca poslije ostavke Austrijanca Aleksandra Pikera, popunjava upražnjena fotelja.

– Po podnetom zahtevu Komercijalne banke, NBS je, nakon što je utvrdila ispunjenje propisanih uslova, dala prethodnu saglasnost na imenovanje dr Vladimira Medana za člana, odnosno predsednika Izvršnog odbora banke – potvrđeno je “Novostima” u centralnoj banci.

Vladimir Medan pak u četvrtak nije želeo da komentariše ovu informaciju.

Na sva pitanja “Novosti” odgovarao je rečenicom: “Žao mi je, ne mogu ništa da vam kažem”.

Prvog čoveka Komercijalne banke očekuje veliki poslovni izazov. Ova banka, druga u Srbiji po vrednosti bilansne aktive, trebalo bi uskoro da dobije novog vlasnika. Medanu ovo neće biti prvi put da, kao direktor banke, priprema njenu privatizaciju. On je svojevremeno, prije više od decenije, bio na čelu Novosadske banke u periodu kada se ona spremala za prodaju. I uspješno je to okončao potpisivanjem ugovora sa austrijskom bankarskom grupacijom “Erste”.

ČEKA SE “NOMURA”JOŠ u avgustu 2015. godine za privatizacionog savetnika Komercijalne banke na tenderu je izabrana investiciona kuća “Nomura internašnal” iz Londona. Od nje se očekuje da da predlog za privatizaciju.

Da li će i Komercijalna banka biti privatizovana ili ne – ostaje da se vidi. Ukoliko država, koja je vlasnik znatnog udjela od 41,7 odsto akcija, odluči da je zadrži, moraće Evropskoj banci za obnovu i razvoj IFC pri Svetskoj banci da isplati 252 miliona evra, koliko je dogovoreno još 2006. godine. Tada je EBRD dokapitalizovao Komercijalnu banku sa 70 miliona evra. Potom su, kada se počela svjetska ekonomska kriza, akcije banke kupili i IFC, kao dio Svetske banke (40 miliona evra), njemački DEG fond (20 miliona evra) i švedski “Svedfond” (10 miliona evra), dok je EBRD Komercijalnu banku dokapitalizovao sa još 50 miliona evra. Privatizacija je stavljena “na čekanje” do nekih boljih tržišnih uslova.

VLASNIŠTVO

AKCIONARI Komercijalne banke su: Republika Srbija sa udjelom od 41,74 odsto, potom EBRD sa 24,43 odsto akcija. Sledi IFC sa 10,15 odsto, DEG 4,6 odsto, “Svedfond” sa 2,3 odsto akcija, dok ostali akcionari poseduju manje od dva odsto akcija. Večernje novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!