Capital.ba

Maratonski pregovori Vlade i socijalnih partnera

18.12.2015. / 20:00

vlada rsBANJALUKA, Socijalni partneri, Savez sindikata RS, Unija udruženja poslodavaca RS i Vlada Republike Srpske u danas su cijeli dan približavali stavove o radnoj verziji novog zakona radu.

Do zaključenja ovog broja “Nezavisnih”, pregovori u zgradi Vlade Republike Srpske su i dalje bili u toku, a jedini vidljivi napredak ogledao se u tome što su predstavnici Sindikata i poslodavaca sjeli za isti sto iako se to činilo gotovo nemogućim.

Iako je na sredini maratonskog zasjedanja napravljena pauza, novinarima se niko nije obraćao, a učesnici su se podijelili u tri grupe i svako je otišao svojim putem.

Poslije četvrtka i burnog sastanka održanog u prostorijama Saveza sindikata RS, a kada je Dragutin Škrebić, prvi čovjek Unije udruženja poslodavaca RS, prije vremena napustio pregovore i izjavio kako je sa Sindikatom priča završena, sastanak je začuđujuće dobro počeo.

Škrebić i Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, ne samo da su zaboravili četvrtak i sve izgovoreno i sa jedne i sa druge strane, nego su i tokom sastanka sjedili jedno pored drugog.

Za vrijeme sastanka novinarima je bio zabranjen pristup sali za pregovore, a informacije do kojih su dolazili mijenjale su se iz sata u sat.

Išlo se iz jedne u drugu krajnost, od toga da je Sindikat popustio do kraja, pa da od dogovora o novom zakonu nema ništa i da su pregovori propali.

Predstavnici Vlade RS su, kako saznajemo, održali u toku dana odvojene sastanke sa “zaraćenim” socijalnim partnerima.

Jedini način na koji se moglo doći do bilo kakve informacije jeste Twitter nalog Saše Trivića, potpredsjednika Unije udruženja poslodavaca, koji je sporadično iznosio pojedine detalje sa sastanka.

“Ne slavimo još, ali niko nije pobjegao, što je još veći uspjeh”, napisao je Trivić negdje oko 17 časova i konstatovao u narednom tvitu da se “ipak okreće”.

Sat vremena kasnije iz sale je izašao Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, ali nije želio da se obrati novinarima, već ih je zaobišao.

Inače, kako saznajemo, do pregovora je jednim dijelom došlo i na insistiranje Granskog sindikata uprave Republike Srpske, koji je tražio da se odustane od stava “ne novom zakonu o radu”, koji je Savez sindikata i prije donošenja radne verzije zakona zastupao.

Međutim, iako je više od godinu dana Sindikat na čelu s Rankom Mišić javno zagovarao ovaj stav, ona ga u četvrtak nakon sastanka s poslodavcima nije potvrdila, ali ni demantovala, što su mnogi okarakterisali kao znak da Sindikat “spušta ručnu kočnicu” kada je ovaj zakon u pitanju.

Dosadašnji način na koji je Sindikat pregovarao o radnoj verziji zakona o radu poslodavci su ocijenili kao kupovinu vremena i sprečavanje da bude usvojen do kraja godine.

Inače, Sindikat je do sada smatrao kako je postojeći zakon dobar, ali da je njegova primjena loša, te kako nema potrebe za usvajanjem i donošenjem novog, dok poslodavci smatraju kako je novi zakon potreban kako bi se odvojili radnici od neradnika.

Radnom verzijom novog zakona o radu preciznije su definisani uslovi zbog kojih poslodavci mogu radniku dati otkaz.

Kolektivni ugovori biće ograničeni na tri godine, najniža plata biće utvrđivana svake godine, dok je start za godišnji odmor povećan na 20 radnih dana, s tim da će radnici dobijati još po dan odmora na svake četiri godine staža. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!