Capital.ba

Manji broj preduzetnika u 2010.

08.01.2011. / 8:40

BEOGRAD, U Srbiji je u 2010. godini, prvi put od kada se vodi evidencija, broj zatvorenih radnji bio veći od broja novoosnovanih, saopštila je Agencija za privredne registre Srbije (APR).
Prošle godine bilo je registrovano 35.299 novih radnji, što je za oko 10 odsto manje nego 2009, a iz registra je obrisano 37.168 preduzetnika, oko dva procenta više nego godinu prije, rečeno je u APR.

Iz registra APR je 2010. istovremeno obrisan tri puta veći broj preduzeća od uobičajenog, odnosno njih 9.357, ali je u to uračunato i 5.974 firmi koje su izbrisane na osnovu sprovođenja postupka automatskog stečaja.

Prošle godine broj novoosnovanih firmi pao je, prvi put poslije dužeg vrijemena, ispod 10.000. Kako se precizira, osnovano je 9.469 preduzeća, što je za 544 manje nego u 2009. godini.

Direktora APR Zvonko Obradović rekao je agenciji Beta da će u 2011. godini APR “nastaviti primjenu druge faze jednošalterskog sistema registracije, koji podrazumjeva trenutno elektronsko izdavanje poreskog identifikacionog broja (PIB) od strane Poreske uprave, kao i elektronsku razmjenu podataka u koju će se uključiti i Ministarstvo unutrašnjih poslova”.

“Sa integracijom i usaglašavanjem baza podataka između ovih institucija postićiće se bolji stepen kontrole i sprečiće se djelovanje takozvanih ‘fantom firmi'”, rekao je on.

Podsjetio je da je “objedinjavanjem poslova prijema, obrade, registracije i objavljivanja finansijskih izvještaja za sva pravna lica na jednom mjestu u APR, od januara 2010. godine, postignuta je ušteda od dva miliona evra za privred, a uvođenjem jednošalterskog sistema i u oblast finansijskog izvještavanja, osim u oblast registracije, postignuta je ukupna ušteda od oko 3,5 miliona evra”.

Registracija privrednih subjekata, ali i udruženja gradana, trenutno u APR traje najviše tri dana.

Građani predaju dokumentaciju na jednom šalteru u APR, a APR elektronski razmjenjuje podatke sa Poreskom upravom Srbije, Republičkim zavodom za zdravstveno osiguranje Srbije(RZZO) i PIO fondom Srbije. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!