Capital.ba

Manje korisnika prava na invalidsku penziju

22.12.2013. / 14:31

fond pio rsBIJELJINA, Tokom posljednje decenije procenat korisnika prava na invalidsku penziju je sa 18,8 odsto u 2003. smanjen na 16,9 odsto na kraju ove godine, navode u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske.

Ukupan broj penzionera u istom periodu povećan je za 60.000, odnosno sa 183.000 na današnjih 243.000.

U Fondu PIO Srpske podsjećaju da se u zemljama okruženja procenat korisnika prava na invalidsku penziju kreće od 13,5 odsto u Sloveniji i 15 odsto u Makedoniji, dok se u Federaciji BiH /FBiH/, Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj taj procenat kreće od 20 do 25 odsto.

“Ovaj podatak je mnogo nepovoljniji nego u Srpskoj, a zdrav sistem i njegov cilj ogleda se u što većem broju starosnih, a što manjem broju invalidskih penzija”, kažu u Fondu PIO Srpske.

U posljednjih deset godina, podsjećaju u Fondu, u penzijski sistem je uvedeno više od 28.000 korisnika prava na invalidsku penziju.

“Najviše ih je bilo 2008. godine – 4.084 i 2009. godine – 3.649. Veliki broj tih penzija ostvaren je i 2006. godine – 3.308 i 2004.godine – 2.545. Danas je taj porast prepolovljen i u 2012. godini ostvareno je 1.691, a za 11 mjeseci 2013. godine svega 922 invalidske penzije”, navode u Fondu.

U Fondu PIO Republike Srpske ističu da je uočljiva velika disproporcija od filijale do filijale, odnosno od jedne do druge regije i danas se kreće od najboljeg procenta od 13,9 odsto u regiji Doboj do najlošijeg od 25 odsto u Hercegovini.

“U posljednje dvije godine, na nivou Fonda, procenat invalidskih penzija je smanjen sa 18,1 na 16,9 odsto sa tendencijom daljeg smanjenja. Na području Filijale Trebinje uočeno je poboljšanje gdje je u 2012. ostvareno samo 136, a za jedanaest mjeseci 2013. godine svega 76 invalidskih penzija, za razliku od na primjer 2006. godine, kada je na ovom prodručju ostvareno čak 676, a 2007. godine 547 invalidskih penzija”, napominju u Fondu.

U decembru 2012. godine u odnosu na decembar 2011. broj invalidskih penzija povećan je za samo 33, dok je zaključno sa novembrom ove godine u odnosu na decembar 2012. čak smanjen za 158, podaci su Fonda PIO Spske.

“Ove činjenice potvrđuju da danas Fond PIO ostvarivanje prava na invalidsku penziju, u pozitivnom smislu, drži pod kontrolom, pri čemu treba naglasiti da o toj vrsti prava, u krajnjoj instanci, odlučuje medicina, odnosno organi vještačenja, te da se `ekspolozija` invalidskih penzija dešavala u ranijem periodu, a nikako sada”, ističu u Fondu.

Sadašnji manadžment Fonda za to pitanje, kažu u ovoj službi, ne može nositi hipoteku iz nekog ranijeg perioda.

“Ipak, bez obzira na to kada su se dešavale nelegalne radnje u vezi sa invalidskim penzija vinovnici treba da budu sankcionisani i stvar istjerana na čistac. I danas kada je invalidskih penzija sve manje ne smiju se događati ni pojedinačni sporni slučajevi”, kategorični su u Fondu PIO Srpske.

S druge strane, navode, često se mogu čuti i komentari da sve veći broj osiguranika umire, ne ostvarivši čak pravo na invalidsku penziju, kao i da su kriterijumi preoštri.

“Tu je cilj jasan i etičan: invalidsku penziju treba da ostvari svako ko je zaslužuje, prema medicinskim nalazima i zdravstvenom stanju”, kažu u Fondu.

U Fondu podsjećaju da je pitanje ostvarivanja invalidskih penzija u svim državama veoma kompleksno i osjetljivo, te da se u razvijenim sistemima i ekonomijama ovom problemu posvećuje velika pažnja.

“Sa ovim problemom Fond PIO ne može se sam izboriti, jer obuhvata i cio zdravstveni sistem, mogućnosti i politiku zapošljavanja. Potrebna je i veća kontrola, ali i strože zakonske sankcije za svakog neodgovornog pojedinca ili grupu koji su spremni da učestvuju u različitim prevarama prilikom ostvarivanja prava na invalidsku penziju”, kažu u Fondu.

Fond PIO Srpske je u posljednje dvije godine na planu smanjenja broja korisnika invalidskih penzija učinio više nego što je to ranije činjeno za deceniju, dodaju u ovoj instituciji.

“Pooštrena je kontrola kroz dvostepenost, odnosno trostepenost odlučivanja u medicinskom vještačenju, uveden je institut vanredne kontrole, kojim po nalogu direktora Fonda, pravo na invalidsku i porodičnu penziju, po potrebi, mogu biti podrvrgnuti vanrednoj kontroli, a prema uredbi Vlade, počev od 2013. godine”, podsjećaju u Fondu.

U stalnoj akciji “Stop prevarama – do penzije pošteno”, pokrenutoj prije dvije godine, za navedeni period primljeno više od 3.000 prijava od građana, a po tom osnovu iz sistema je isključeno 233 korisnika, MUP-u Republike Srpske dostavljeno je 195 slučajeva sa osnovima sumnje u moguću nezakonitost prilikom ostvarivanja prava na penziju.

Fond je, kako se ističe, spreman da na tom putu istraje, poboljša procedure i da na planu ostvarivanja prava na invalidsku penziju primjenjuje potpunu dosljednost u provođenju zakonskih i drugih propisa.

U Fonu PIO Republike Srpske kažu da su invalidske penzije, broj korisnika ove vrste prava, kao i način na koji se ostvaruje značajno pitanje kome ova služba danas posvećuje maksimalnu pažnju.

“Ratni period, veliki broj demobilisanih boraca, postratna tranzicije društva u Republici Srpskoj, a malo radnih mjesta objektivno su doveli do toga da se traže načini što lakšeg ulaska u penzijski sistem, pa i putem ostvarenje prava na invalidsku penziju”, navode u Fondu.

Tako je, podsjećaju, odmah nakon odbrambeno-otadžbinskog rata bilo gotovo 27 odsto invalidskih penzija, ili više od svakog četvrtog korisnika ove vrste penzije.

“Kao najlakši način za ostvarenje prava na invalidsku penziju, uz to i najteže dokaziv u revizijama, pojavila se dijagnoza posttraumatskog sindroma, odnosno bolest na psihičkoj osnovi”, kažu u Fondu PIO Republike Srpske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Manje korisnika prava na invalidsku penziju

    1. Bijedni penzioner

      Eto iz Fonda Pio RS, hvalite se kako u RS ima daleko manji broj invalidskih penzija u odnosu na F BiH, kao i nabrojane ostale države.
      Objasnite, kako su penzije ”u manjem, a boljem Entitetu RS, manje od penzija od večeg, a goreg Entiteta F BiH”??
      A, posebno, da imamo najniže penzije od svih nabrojanih i najniže u EVROPI.
      Čime to pojašnjavate…..i gdje su vam uspjesni, kako vas nije sramota objavljivate ovakve vijesti!!!???

    2. Borad VRS I kategorije

      Ne opravdavam invalidske penzije, ali u situaciji kada narod nema posla, nema hljeba, nema drugog izlaza, bori se da preživi, traži bilo kakav izlaz, što je i prirodno.
      E, ovim psihopatama, trebalo je pokrenuti postupak, oduzimanja posovne sposobnosti, oduzimanje vozačke dozvole, oduzimanje vatrenog oružja, oduzimanje roditeljskog prava i obaveza, kao staratelja, istim postaviti staratelje, zabranu prisusta na nekim javnim mjestima, jer su opasni po okolinui mnogo toga…..jer imaju ”šifru da su ludi”. Takvih ima na hiljade, takve bih trebalo javno obilježiti da se zna da li su podobni na javnom mjestu ili ne.
      Tek bih onda vidjeli koliko bih bilo ”krivih” invalida??