Capital.ba

Malo žena u IT sektoru

24.08.2014. / 7:00

posao 2BERLIN, Međunarodna organizacija Giketeks okuplja sve veći broj ekspertkinja za tehnologiju, s ciljem da se što više žena zainteresuje za poslove u IT sektoru.

Samo desetak odsto pokretača start-ap projekata u svijetu su žene, bilo da se radi o razvoju aplikacija ili kreiranju veb stranica. Iako je razvoj internet start-ap projekata u punom jeku, žene čine samo 14 odsto zaposlenih u ovom sektoru.
Sudeći prema podacima Savezne asocijacije za informacione tehnologije, telekomunikacije i nove medije (Bitkom), samo u posljednjih pet godina otvoreno je preko 100.000 novih radnih mjesta u oblasti internet tehnologije, a oko 40.000 pozicija je otvoreno zbog nedostatka kvalifikovanih kandidata.

Američka preduzetnica Džes Erikson uhvatila se u koštac sa ovim problemom. Ona je 2013. godine osnovala Giketes, mrežu žena IT profesionalaca sa sjedištem u Berlinu. Ta mreža konstantno raste, a već sada ima 700 članova u Berlinu i sedam ogranaka u drugim gradovima svijeta, uključujući Njujork i London.

„Giketes želi kulturološku promjenu. Želimo da žene odlaze na konferencije i govore za medije. Želimo snažno prisustvo žena u tehnološkoj industriji“, kaže Eriksonova.

Članice mreže se redovno sastaju i organizuju kurseve i mentorske programe za nove članice.

One takođe organizuju žensku verziju značajnih industrijskih događaja, na kojima inače dominiraju muškarci, sastanke sa potencijalnim investitorima, cjelodnevna takmičenja u programiranju i hakatone, događaje na kojima učesnice intenzivno rade na izradi određenog softvera.

U julu je mreža Giketes bila domaćin hakatona organizovanog u saradnji sa softverskim gigantom SAP, koji je želio da poveća udio žena među svojim zaposlenima. Cilj ove kompanije je da do 2017. godine četvrtinu menadžerskih pozicija u kompaniji zauzmu žene.

„Želimo da pronađemo mlade talentovane žene i zainteresujemo ih za SAP“, kaže Anka Vitenberg, menadžerka u kompaniji SAP. „Ako zaposlimo više žena u sektoru za razvoj softvera, bićemo mnogo inovativniji. Sigurna sam u to“.

Eriksonova je takođe ubjedila Amazon i Fejzbuk da u saradnji sa Giketeksom organizuju takmičenje u programiranju softvera. Glavnu operativnu direktorku Fejzbuka Šeril Sandberg upoznala je na promociji njene knjige u Hamburgu, nakon čega su ostale u kontaktu.

Sektor informacionih tehnologija je dominantno muški i u SAD-u, gdje se nalaze sjedišta mnogih najvažnijih svjetskih IT kompanija. Prema statistikama portala Statista.com, procenat muškaraca zaposlenih u Guglu ili Fejzbuku je oko 70 odsto.

Manjak žena u tehnologiji je posljedica toga što je vrlo mali procenat djevojaka zainteresovan za tehničke i kompjuterske nauke, fiziku ili tehnologiju u školama, tvrdi Stefan Fisterer, stručnjak za tržište rada u Bitkomu, zbog čega samo pojedine od njih upisuju te fakultetske smjerove ili odlaze na probni rad iz tih oblasti.

Eriksonova žali što nije studirala tehnološke nauke. Ona je diplomirala međunarodne odnose, a master studije završila u oblasti medija i komunikacija.

Četiri godine nakon diplomiranja radila je u sektoru za odnose s javnošću i marketingu za tehnološke start-ap projekte u Berlinu i Njujorku. Često je bila suočena sa predrasudama da kao žena ne zna mnogo o tehnologiji. Međutim, danas primjećuje određene pozitivne promjene. Primjera radi, procenat žena koje upisuju kurseve iz kompjuterskih nauka na njemačkim univerzitetima je dostigao 20 odsto. „To je trend koji treba da pratimo“, kaže Fisterer.

Početne plate u ovom sektoru su između 40.000 i 45.000 evra godišnje za one koji imaju završene master studije, odnosno od 38.000 do 40.000 za one koji imaju diplomu sa osnovnih studija.

Međutim, gotovo polovina njemačkih kompanija očekuje da će deficit kvalifikovanih tehnoloških radnika u Njemačkoj narednih godina biti još veći, pa šanse za žene koje imaju odgovarajuće kvalifikacije da dobiju posao u IT sektoru u Njemačkoj nikad nisu bile bolje, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!