Capital.ba

Malo firmi na prodaju

16.05.2011. / 7:30

SARAJEVO, Još nije poznato koje će federalne firme ići u privatizaciju ove godine, a zbog ovog petomjesečnog kašnjenja ponoviće se loši rezultati prodaje državnog kapitala iz ranijih godina, upozoravaju ekonomisti.
Procjenjuju da će biti moguće ove godine objaviti tendere za svega dva do tri preduzeća.
U Vladi FBiH kažu da će od Agencije za privatizaciju FBiH (APF) tražiti da planom ovogodišnje privatizacije bude obuhvaćeno više firmi od prvobitno planiranih deset, dok u Agenciji smatraju da ovaj broj treba i smanjiti.
Konačan plan APF, kako kažu u ovoj instituciji, uskoro će biti na sjednici Vlade FBiH, i to nakon što dobiju mišljenja resornih ministarstava i federalnog premijera.
Ranka Čanković iz sindikata “Šipad eksport-importa” kaže da nekoliko godina iščekuju privatizaciju jer je sadašnje stanje firme neodrživo i u privatizaciji vide nadu za opstanak.
“Radnici primaju minimalac koji ponekad kasni, a preduzeću su i dalje blokirani računi zbog sudskih presuda bivših radnika, dobavljača. Firma se godinama urušava zbog čega su podnesene i krivične prijave”, istakla je Čankovićeva.
Desnica Radivojević, dopremijer FBiH, tvrdi da je Vlada  opredijeljena da za četiri godine mandata privatizuje svih oko osam milijardi KM kapitala koji je ostao neprivatizovan, a predviđen je za privatizaciju.
“Protekle četiri godine nema napretka u privatizaciji. Vidjećemo kako da se to poboljša, šta da ide na prodaju preko berze, šta tenderom, šta s pasivnim podbilansom. Treba obuhvatiti sve one firme koje imaju manjinski državni kapital i nije ekonomski opravdano da on stoji jer od tih firmi nema dobiti u budžet”, dodao je Radivojević.
Kazao je da u privatizaciju za sada neće ići, kako je i bio stav prethodne vlade, “BH Airlines” i telekomi, niti će ići namjenska industrija i elektroenergetski sektor.
“Ići će se u restrukturiranje namjenske, a kod elektroenergetskog sektora će se stvari mijenjati u kontekstu pronalaska strateških partnera, ali kada se završi infrastruktura”, rekao je Radivojević.
Prema planu APF, o kojem se nije izjasnila prethodna vlada FBiH nego je zauzela stav da to uradi nova, predviđeno je da ide prodaja državnog kapitala FDS, “Energopetrola”, “Sarajevo osiguranja”, “Bosnalijeka”, “Aluminija”, “Hidrogradnje”, “Energoinvesta”, “Šipad eksport-importa”, Remontnog zavoda Travnik i “Unisa”.
Zamjenik direktora APF Drago Vrbić naglasio je da će s premijerom FBiH uskoro razgovarati da li ići sa realnim planom privatizacije za ovu godinu ili nekim koji će rezultirati ispunjenjem deset do 20 odsto.
“Ako se i dozvoli privatizacija firmi poput ‘Energoinvesta’ i ‘Hidrogradnje’, treba godina da se privatizacija pripremi, a već je prošlo skoro pola godine”, dodao je Vrbić.
Ekonomista Igor Gavran smatra da je nerealno očekivati veće efekte privatizacije u ovoj godini s obzirom koliko se zakasnilo, a uskoro će i godišnji odmori.
“Ključni je problem što se govori da li će se nešto privatizovati i u kojem roku, a ne pravi se plan kako najbolje iskoristiti taj novac. Treba razmisliti kako se privatizacija ne odvija i čemu služe institucije nadležne za to i razmisliti o tim troškovima”, dodao je Gavran.  Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!