Capital.ba

Malinarstvo pred kolapsom

21.06.2018. / 15:55

BANJALUKA – Sektor malinarstva, kao najperspektivnija grana poljoprivrede u BiH, pred totalnim je kolapsom zbog nepovoljnih vremenskih prilika koje su ove sezone prouzrokovale milionsku štetu proizvođačima, a novi udar proizvodnji ovog voća mogla bi biti predložena otkupna cijena od 1,40 do 1,60 KM po kilogramu. Malinarstvo pred kolapsom

Uzgoj malina u BiH prije nekoliko godina proizvođačima je obezbjeđivao veoma dobru zaradu, ali ekspanzija širenja zasada dovela je do niza problema, pa tako posljednje dvije godine malinarima ništa ne ide na ruku.

U Savezu proizvođača jagodičastog voća u BiH navode da kiša otežava branje plodova, a znatno umanjuje i kvalitet ubranog voća, zbog čega malinari trpe milionske gubitke. Dodali su da nadležni moraju naći način kako da zaustave propadanje malinarstva, ističući da je ovaj sektor posljednjih godina ostvarivao zavidne rezultate.

– Lani je u BiH proizvedeno više od 23.000 tona malina, a ostvarena vrijednost izvoza je iznosila 71 milion KM. Ti rezultati su BiH svrstali na sedmo mjesto u svijetu po proizvodnji malina – dodali su u savezu.

Neizvjesnost koja je mučila malinare od početka berbe juče je prerasla u ozbiljan problem, jer je jedan od najvećih otkupljivača ovog crvenog voća u BiH, kompanija “Heko” iz Bugojna, objavila ovogodišnju cijenu otkupa, koja je rekordno niska. Oni će kilogram malina sorte “miker” plaćati 1,60 KM po kilogramu, dok će za sortu “vilamet” davati 1,40 KM.

– Na ovu otkupnu cijenu najviše je uticao loš kvalitet plodova – poručili su iz kompanije “Heko”.

Malinaru Goranu Topiću iz Čelinca, koji pod zasadom malina ima nešto više od dva dunuma, kiša je uništila dobar dio roda, a predložena otkupna cijena srušila mu je nadu da bi ove sezone mogao nešto da zaradi.

– Još ne znam koliki su gubici, ali u berbu nismo mogli pet dana, zbog čega nam je mnogo malina propalo. Nadam se da ćemo dobiti podsticaje od države, koji će bar malo olakšati ovu situaciju – rekao je Topić.

Da je stanje u malinarstvu katastrofalno slaže se i proizvođač Ivan Stojanović iz Bratunca.

-Ovogodišnji rod je podbacio i to je znatno povećalo troškove proizvodnje koji su premašili dvije marke po kilogramu. Hladnjačari u Bratuncu još nisu izašli sa cijenom, voće im dajemo na povjerenje, ali svaka cijena ispod dvije KM za nas znači propast – rekao je Stojanović.

Nedostatak hladnjača

U Savezu proizvođača jagodičastog voća kažu da malinarima glavobolju zadaju i smanjeni rashladni kapaciteti, zbog čega dnevno propadaju tone malina.

– Pojedini hladnjačari su odustali od otkupa malina, što je znatno smanjilo raspoložive rashladne kapacitete i tako dodatno otežalo situaciju – kažu u savezu. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!