Capital.ba

Loših kredita najviše u njemačkim bankama

30.06.2010. / 7:45

LONDON, Njemačke banke prednjače u Evropi po obimu problematičnih kredita, ponajprije zato što je sekundarno tržište takvih zajmova u Njemačkoj još u povoju, pokazala je najnovija studija britanske revizorske kuće “PriceWaterhouseCoopers”.

Na kraju 2009. godine njemačke banke su u bilansima bilježile problematične kredite nominalne vrijednosti 213 milijardi evra, što je dvostruko više u odnosu na kraj 2008. godine. Vrijednost takvih kredita u bilansima britanskih banaka iznosila je krajem prošle godine 155 milijardi evra u poređenju sa 107 milijardi na kraju prethodne godine. Španske banke su na kraju 2009. povećale problematične kredite na 96,8 milijardi evra sa 75,4 milijarde na kraju 2008. godine. U italijanskim bankama njihova nominalna vrijednost na kraju prošle godine iznosila je 59 milijardi evra u poređenju sa 42 milijarde na kraju 2008. godine, prenose agencije.
“Uprkos rastu problematičnih kredita širom Evrope, njemačko tržište za takve zajmove se još nije zahuktalo”, zaključio je Jens Renberg iz “PriceWaterhouseCoopers”.
S druge strane, u Velikoj Britaniji je od početka 2010. prodano ukupno 1,6 milijardi evra takvih kredita. Manje tržište tih kredita, ističu revizori, njemačke banke su nadomjestile uzimanjem državne pomoći, koja im je omogućila da zadrže stopu adekvatnosti kapitala na propisanim nivoima i da ne žure s prodajom imovine.
“Očekujemo da će se u drugoj polovini godine na tržištu naći nekoliko kreditnih portfelja”, zaključio je Renberg.
Iznos problematičnih kredita na kraju 2009. godine
•    213 milijardi evra – njemačke banke
•    155 milijardi evra – britanske banke
•    96,8 milijardi evra – španske banke
•    59 milijardi evra – italijanske banke
Porez na dobit
Njemačka želi da uvede porez na banke u visini maksimalno 15 odsto njihove godišnje neto dobiti za potrebe osnivanja fonda koji bi ih štitio od eventualnih kriza u budućnosti.
Nacrt odgovarajućeg zakona kabinet njemačke kancelarke Angele Merkel trebalo bi da razmatra krajem avgusta. Ministar finansija Njemačke Volfgang Šojble nada se da će Vlada tim porezom prikupljati 1,2 milijarde evra godišnje. Njemačka vlada želi da sa naplatom poreza počne 1. januara naredne godine.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!