Capital.ba

Ljubojević platio 134 000 KM istraživanje za Forest Bio Energie

02.02.2012. / 12:18

BANJALUKA, Okvirni sporazum sa većinski kiparskom firmom „Forest Bio Energie“, koštao je Šume Srpske 134 hiljade marka i to prije nego što je uopšte njegova realizacija. Vd direktor Šuma Srpske Srđan Ljubojević odlučio je potrošiti 100 hiljada maraka plus PDV, na istraživanja za potrebe stranaca, navodi se u ugovorima koji su u posjedu CAPITAL-a.
Ljubojević je naručio dvije studije koje neće koristi Šume, već preduzeće „Forest Bio Energie“.

Svaku od njih, Studiju izvodljivosti i Studiju uticaja na okolinu, Šume će platiti po 50 000 maraka.

Interesantno, studije će biti plaćene radnoj jedinici Šuma odnosno, njenom „Istraživačko-razvojnom i projektnom centru“ Banjaluka.

Nejasno je zašto Šume plaćaju svojoj radnoj jedinici izradu studija, kojoj je to u opisu posla.

U skoro identičnim ugovorima, isti dan potpisanim, a koji su u posjedu CAPITAL-a, navodi se da je rok za izradu studija 15. marta ove godine.
Ugovorne strane su saglasne da je predmet ugovora izrada studija uticaja na okolinu i studija izvodljivost u vezi eksploatacije drvne mase u energetske svhe za potrebe preduzeća „Forest Bio Energie“. Ugovorne cijena je 50 hiljada maraka po studiji, bez PDV-a“, navodi se u ugovorima.

 

Moraju angažovati Ljubojevićeve kolege
Osim plaćanja posla za potrebe druge firme, nejasno je i zašto su sklapana dva ugovora za isti posao.

Zanimljivo Ljubojević je ugovorom obavezao izvršioca da angažuje eksperte sa šumarskih fakulteta u Banjaluci i Beograd.
Ljubojević je inače bio šef katedre na banjalučkom Šumarskom fakultetu. Ljubojević je odlučio da 30 odsto novca plati unaprijed, prije nego što su studije i počele da se prave.

Direktor Šuma nije odgovorao na telefonske pozive. Nije bilo moguće dobiti objašnjenje zašto Šume ako već i plaćaju ovako skupe studij, zašto to rade za većinski privatno preduzeće, te zašto kiparska firma ne snosi 80 odso troškova koliko je njen udio u zajedničkom preduzeću koji su osnovali u Banjaluci.
Inače, okvirni Sporazum sa Forest Bio Energie koji je prošle godine objavio CAPITAL, opozicija je, okarakterisale kao najveću pljačku Šuma u istoriji RS.
Bez obzira što je od MUP-a opozicija u oktobru zatražila pokretanje istrage i proslijedila im dokumente koji je CAPITAL objavio, saradnja Šuma sa kiparskom firmom je, naručivanjem ove dvije studije ne samo nastavljena, već je i košta prije nego što je i počela.

autor: CAPITAL.ba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Ljubojević platio 134 000 KM istraživanje za Forest Bio Energie

    1. sumar

      Zasto sada neki zele da od drveta ne vide sumu,i da pod svaku cijenu zele da dovedu kompententnost i strucnost profesora ljubojevica,ne zelim u opste da ulazim u to da li je ovo dobro uradjeno ili nije,ali znam da je to posledica koja je dogovorena prije dolaska sadasnjeg generalnog direktora.Sume RS su nase stratesko preduzece i interes,potrebno je izvrsiti restrukturiranje preduzeca,tu se podavno ne radi kako treba,i sadasnji vrsilac duznosti generalnog direktora zasigurno nije najkrivlji,da ne kazem da nije u opste odgovoran mi zaposleni radnici znamo da je njegovim dolaskom krenulo puno bolje po zaposlene….
      Politika mora izaci iz sume,to je nedopustivo,suma to vise ne moze da izdrzi….sto prije imenovati gen.direktora i poceti rijesavati uska grla u preduzecu kako vec sutra ne bih bilo kasno.

    2. Dipl ing sumarstva

      Pozdravljam inicijativu da se iskoristi ogromna kolicina sumskog otpada i ogrevnog drveta koji nastaje u svim fazama sjece izrade, pilanske prerade bilo kao nekorisno drvo, okorak, piljevina ili granjevina. veliko je ucesce ogrevnog drveta u sortimentnoj strukturi kao i izadanackih suma koje se koriste za individualno za potrebe lokalnog stanovnistva. neke procjene govore da u bih ima preko 40% izadanackih suma, a sortimenta struktura prema podacima nastavnog predmeta Iskoristavanje suma od Sprof dr.reten Nikolic koji se izucava na trecoj godini Sumarskog fakulteta u Beogradu,doslovno se kaze:
      za nase podneblje i vrste drveta prosjecno ucesce pojedinih kategorija drveta u ukupnoj zapremini stabla (bez lisca i cetina) je sljedece:- krupno drvo 71%, -sitna granjevina 11% i panjevina 18%. dalje kategorija krupnog drveta se razdvaja na: tehnicko drvo 53%, prostorno drvo 29%, kora oblovine 5,40% i sumski otpadak bez kore oblovine 12,60%. Dakle vidi se da procentualno od krupnog drveta 47% otpada na prostorno odnosno na otpadno drvo. Inicijativa je za svaku pohvalu.

    3. Aleksandar

      @Legionar. Interesantno je da se ni jedan od medija ne bavi sadržajem ugovora koji je skandalozan, koji osim što ne definiše sadržaj i ciljeve studije, dokumenta i izvornike koje će koristiti, metodologiju koju će primeniti
      u svega 9 članova spakovali su čitavu uvertiru da se uzme 100,000 eur sa mogućnošću u članu 9 da prošire radove i povecaju iznos cene studije. Recimo zanimljivo bi bilo da vidimo koliko je do sada od strane JPŠ finansirano studija tipa: konverzije izdanačkih šuma, produktivnosti i konkurentnosti postojeće sortimentne metode u izdanačkim šumama, ili studija o modalitetima sprečavanja kradja, analiza efekata velikog lagera posečenog i ostavljenog u sečini i uticaja na gubitak kvaliteta i cene drvne mase,
      Interesantno da niko nije poručio studiju ekoloških, ekonomskih i razvojnih posledica nesprovodjenja prve i druge prorede u kulturama.
      Ali to nije interesantno, ajde da povikom na neki Forest Bio Energy, promenimo fokus pažnje sa ovih problema na senzaciju. Senzacionalno je da su šume najveći resurs RS a da ni jedan medij nema kvalifikovanog novinara koji bi sa znanjem i pažnjom pratio ovaj sektor, već članke na ovu temu objavljuju  oni koji prate pijačni barometar.
      Da nije istinito bilo bi smešno

    4. Legionar

      Ovo je klasicna kradja biznis plana. Dakle, @Aleksandar, ako ste im dostavili na tanjiru plan kak da iskoriste to sve sto ste naveli predhodno, ne ocekujte da ce te Vi to raditi – bez obzira na sve pozitivne osobine posla. To se desava svaki dan u nasim bankama, samo o tome niko ne prica. Pa zar mislite da uspjesni ~biznismeni~ nastaju kao na zapadu – od dobre ideje??? Ovo je balkan

    5. Aleksandar

      Poštovani,
      odgovorno tvrdim u ime Forest Bio Energy (koje je 100% domaće preduzeće registrovano u RS) da je ugovor zaključen bez našeg znanja, da je potpuno neprihvatljiv jer nije jasno šta su ciljevi, sadržaj, svrha studije i naroćito visina cene. Bilo bi dobro zbog javnosti da se da struktura troškova izrade studije – šta će to biti uradjeno u 60 dana a da vredi tolike pare.
      Da se razumemo, niko nije tražio da JPŠ Šume isporuče i jedan kubik šuma panjača i šumskih ostataka. Mi smoponudili da finansiramo rekonstrukciju izdanačkih šuma svako ko ne veruje šta su te šume po ekonomskom, tehnološkom i ekološkom kvalitetu neka pogleda šta o tome misle budući “autori studije” u Strategiji razvoja šumarstva u RS. Dakle,  da platimo odmah (a ne na 60 i 90 dana) konverziju šume lošeg kvaliteta, da platimo odmah izvodjenje radova svakoj domaćoj firmi koja ima licencu, da  finansiramo pošumljavanje i platimo lokalnu radnu snagu na poslovima pošumljavanja, da obezbedimo proizvodjačima peleta dovoljno i dugoročno sirovine da mogu da investiraju u kapacitete proizvodnje, da dovedemo investitore da prenesu tehnologiju i znanje za proizvodnju visoko kvalitetnih pećii kotlova i da zaposlimo metalski sektor (recimo kapacitete i ljude iz Jelšingrada). da se osposobi Luka Šamac za pretovar biomase i transport, da se poveca upotreba prevoznih kapaciteta železnice, da se smanji uvoz mazuta i lož ulja, a poveća domaća upotreba biogoriva. Nekome nije stalo do toga, neko hoće da radi tajno ono što nama spočitava javno. Svako ko hoce da bude “pametan i duhovit” na nas račun, neka prethodno sebi objasni koliko količina šume je pokradeno. isporučeno ispod cene, isporučeno bez plaćanja, izvezeno protivno zakonu. Mi nismo uzeli ni grama, mi nismo poručili studiju, a koliko imamo spremnih investitora i koliko možemo da otvorimo novih radnih mesta dokazaćemo na konferenciji za štampu kada bude gotova studija, za koju sam siguran da će pokazati da – nije opravdano vršiti uskladu sa zakonom i Strategijom intenzivnu rekonstrukciju šuma. Rezultat sam objavio sada, a “pametni i duhoviti”neka razmisle šta če takva studija značiti u pogledu zaustavljanja razvoja bioenergetike koja je jedina rastuća grana svuda u okruženju.
      Aleksandar N. Denda

    6. Logi

      Kad ce se procesuirati lopovi iz Srpskih suma?

    7. Advokat

      Koliko mi je poznato, da radnici ”Šume RS” nisu izuzeti od odgovornosti, kao iviu KHOV, ABRS i AORS!!
      Radi toga treba nešto preduzeti u pogledu ispitivanja rada ovakvih pojedincaca .