Capital.ba

Lideri spremni za samit “biti ili ne biti”

08.12.2011. / 9:04

BRISEL, Zvaničnici EU pripremaju se za ključni samit u Briselu na kome će pokušati da isposluju sporazum o načinima rješavanja dužničke krize evrozone.

Neki analitičari opisuju dvodnevne razgovore, koji počinju večeras, kao “biti ili ne biti” za 17 članica evrozone.

Ključni prijedlog na dnevnom redu skupa u Briselu je primjena budžetske discipline sa automatskim kaznama za zemlje koje prekorače limite potrošnje.

Njemačka i Francuska pokušavaju da isposluju izmjene postojećih ugovora EU uz oštrije fiskalne propise.

Međutim, predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej ponudio je plan koji predviđa samo neke izmjene i dopune ugovora.

Zemlje koje nisu članice evrozone, uzključujući Britaniju, zabrinute su da bi mogle biti izolovane ako zemlje evrozone, predvođene Berlinom i Parizom, odluče da usvoje svoj vlastiti ustav.

Američki predsjednik Barak Obama juče je telefonom razgovarao o krizi u zemljama evrozone sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel. Bijela kuća saopštila je da su se dva lidera saglasila da bilo koje rješenje mora biti dugotrajno i vjerodostojno.

Američki ministar finansija Timoti Gajtner sastaće se danas sa novim italijanskim premijerom Mariom Montijem u Rimu.

To je najnoviji u nizu susreta Gajtnera sa liderima evrozone dok se produbljuje zabrinutost SAD zbog krize.

Merkelova i Sarkozi pokušavaju da to isposluju izmjenama postojećih ugovora EU.

“Uvjereni smo da moramo da djelujemo bez zastoja”, napisala su dva lidera u zajedničkom pismu Rompeju, dodajući da je potrebno usvojiti nove propise do marta.

U pismu se, takođe, poziva na obnovljeni ugovor između zemalja članica evrozone.

Njemačko-francuski plan predviđa da Evropska komisija ima ovlaštenja da uvede kazne za zemlje koje prekrše budžetski deficit, sve članice evrozone treba da prilagode svoje zakone s ciljem izbalansiranih budžeta, zemlje evrozone treba da imaju zajedničke poreze na korporacije i finansijske transkacije i bilo koja finansijska pomoć neće zahtijevati privatne investitore da preuzmu na sebe dio troškova, kao što je bilo u slučaju Grčke.

Nasuport tome, Rompej je ponudio brzi fiskalni ugovor za koji ne trebaju dugotrajne ratifikacije parlamenata ili državni referendumi.

U svom izvještaju Rompej, koji će predsjedavati samitom, tvrdi da neophodne reforme mogu biti usvojene jednostavnim dopunama protokola, što je procedura koja traži nacionalni konsenzus, ali ne i suštinske promjene ugovora EU.

To bi, tvrdi Rompej, ubrzalo implementaciju reformi i uklonilo potencijalne političke komplikacije.

Pariz i Berlin pokušavaju da proguraju radikalnije mjere, kažu analitičari, i ako se svih 27 članica ne usaglasi, onda će oni biti spremni da rade na novom Ustavu, koji će uključivati evrozonu, ali i bilo koju drugu zemlju koja to želi.

Takav potez mogao bi ostaviti Britaniju, jednu od 10 članica EU koja nije uvela evro kao svoju valutu, u izolaciji.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!