Capital.ba

Lideri najjačih ekonomija nude rješenje

23.06.2012. / 12:21

LONDON, Lideri najjačih ekonomija evrozone dogovorili su juče da će jedan odsto od društvenog bruto proizvoda EU biti izdvojen za jačanje privrednog rasta kontinenta kao način izlaska iz finansijske krize, piše danas britanski “Gardijan”.

Lideri su se saglasili da mobilišu jedan odsto evropskog bruto domaćeg proizvoda, što je jednako 120 do 130 milijardi evra, za podsticaj rasta, ali ostaju sumnje koji dio paketa će zaista biti novi novac.

To je njemački kancelar Angela Merkel ocijenila kao “važan signal” i naglasila da je “lekcija ove krize da nam je potrebno više, a ne manje Evrope”.

“Moramo da ostvarimo jaču političku saradnju, posebno u evrozoni. Zemlje koje imaju zajedničku valutu takođe moraju da imaju koherentnu politiku. To je takođe lekcija iz posljednje dvije godine”, istakla je Angela Merkel.

Nakon nekoliko sati napete diskusije nije odmah postignut dogovor o planu italijanskog premijera Marija Montija u cilju stabilizacije evropskih banaka i zaštite zemalja na tržištu.

“Mi smo se saglasili da koristimo svaki neophodan mehanizam da bi postigli finansijsku stabilnost u evrozoni”, rekao je španski premijer Marijano Rahoj nakon razgovora.

Međutim, Angela Merkel insistira da EU mora da iskoristi postojeće instrumente.

Uobičajeno džentlmenski Monti iskoristio je svoj završni govor da dosta oštro javno napadne Francusku i Njemačku.

On je podsjetio svjetske medije da nije Grčka ta koja je prva prekršila propise fiskalne discipline u evrozoni već dvije ekonomski najjače zemlje zone, istina uz podršku Italije, koja je tada bila predsjedavajući EU.

Monti je istakao kako su se četiri lidera složila da je podsticaj ekonomskog rasta u evrozoni ključan za povratak povjerenja na tržištu.

“Prvi cilj o kome se slažemo jeste potreba za ponovnim pokretanjem privrednog rasta i ulaganja, kao i za otvaranjem novih radnih mjesta”, naveo je Monti.

On je dodao da “evro neće propasti i svi smo u to uvjereni. Ta valuta – veliki projekat koji je dosad bio uspješan – ne može se ukinuti”.

Francuski predsjednik Fransoa Oland ipak je dodao da “ne može biti transfera suvereniteta bez veće solidarnosti u okviru evrozone”.

Transfer suvereniteta bi bio neophodan za dublju fiskalnu integraciju u evrozoni, za što se zalaže Merkelova, ali Francuska želi da podjela finansijskog tereta bude viša na listi prioriteta.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!