Capital.ba

Kurs prijeti cijenama

11.02.2012. / 8:15

BEOGRAD, Jačanjem kursa evropske monete uobičajeno stiže i strah od poskupljenja.

Strijepe privrednici, ali i građani Srbije. Gotovo čitava proizvodnja u Srbiji vezana je za evro, pa njen rast normalno povećava i cijene. Da li će se slabljenje dinara i ovog puta preliti i u prodavnice robe široke potrošnje, zavisi od toga koliko će dugo moneta biti na ovako „niskim granama“.
Dileme nema. Ako dinar duže ostane na ovakvom nivou ili još nastavi da pada, roba iz uvoza će neminovno poskupjeti. Taj rast cijena iznosiće onoliko koliko je dinar izgubio. A trgovci kažu da ako se jačanje evra potraje i narednih dana dobavljači će sigurno zbog kursnih razlika početi da prave nove kalkulacije.

Tako je u prodavnicama već stiglo poskupljenja slane i slatke zimnice od tri do 23 odsto, a najavljen je i rast cijena pojedinih slatkiša krajem mjeseca. Zbog slabljenja dinara može se očekivati talas poskupljenja prije svega uvozne robe, tehničkih uređaja, kozmetike, kućne hemije, garderobe i druge robe široke potrošnje.
– Samo od početka godine kurs je otišao sedam odsto, znači toliko gubimo – kaže Milan Knežević, vlasnik „Modusa“. – Znate koliko je to. Pa tolika je cjelokupna dobit čitave prerađivačke industrije. Rastu kursa treba dodati i procenat inflacije za prošlu godinu. Znači svi mi bismo sada morali da povećamo cijene 17 odsto. Ovako jedemo svoju supstancu i propadamo.
Poznata je, a potrošačima omražena zakonitost da cijene veoma lako idu nagore, dok se teško, gotovo nikad ne vraćaju. Otud i strah da će se jačanje evra vrlo brzo preseliti i na rafove. Ipak, stručnjaci su oprezni u prognozi i kažu da treba najprije sačekati događanja na deviznom tržištu.
– Da li će kretanje kursa imati uticaja na cijene zavisi prije svega da li je riječ o trajnom ili kratkročnom „padu“ domaće valute – kaže Aleksandar Stevanović, ekonomista. – To će se znati tek kroz 10 do 15 dana, ali sudeći prema najavama, Centralna banka će intervenisati i trebalo bi da dođe do stabilizacije kursa.

Gorivo bez promjene
U Naftnoj industriji Srbije, zasada ne razmišljaju o povećanju cijena. Kako je naglasio generalni direktor NIS Kiril Kravčenko na predstavljanju poslovnih rezultata u 2011, na cijenu derivata utiču prije svega kretanje cijena sirove nafte na svjetskom tržištu i kurs dinara.
– U makro pretpostavkama za 2012. predvidjeli smo da cijena nafte na svjetskom tržištu, u drugoj polovini godine pojeftini ispod 100 dolara za barel, a projektovali smo i vrijednost evra na prosječnih 117 dinara – kaže Kravčenko koji ističe da je uvijek nezahvalno prognozirati cijenu derivata.
Snabdijevanje tržišta Srbije naftnim derivatima, prije svega evrodizelom koji se doprema Dunavom, je otežano. Kako je za „Novosti“ rekao zamjenik generalnog direktora NIS Nikolas Petri, u petak je prispjeo kontingent sasvim dovoljan da obezbjedi potrebne količine ovog energenta na benzinskim pumpama. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!