Capital.ba

Kupovina zapisa sigurniji način da se sačuvaju devizne rezerve

05.09.2012. / 8:55

BEOGRAD, Kupovina zapisa sigurniji je, bar prema procjenama stručnjaka Narodne banke Srbije, način da se sačuvaju devizne rezerve nego što je polaganje sredstava na račune svjetskih banaka, pišu Novosti.

Stoji da su, na međunarodnom finansijskom tržištu, od izbijanja krize, preko noći brojne prvoklasne banke izgubile dotadašnje, najviše rejtinge. Ali, stoji i to da su, recimo, svi oni, a ponajviše svjetski osiguravači, silan novac izgubili zato što su ulagali u zapise koje je izdavala Grčka.

Kako kažu u centralnoj banci Srbije, oni pomno prate dešavanja na svjetskom finansijskom tržištu i u skladu s tim ažuriraju spisak banaka u kojima drži dio deviznih rezervi.

– Najveći dio deviznih rezervi držimo u inostranim najboljim bankama. A devizne rezerve Srbije, prema posljednjim podacima NBS, iznose 10,14 milijardi evra. Najviše novca centralna banka troši za odbranu kursa, plaćanja prema inostranstvu i za domaće obaveze – podsjećaju u centralnoj banci. Inače, tačan spisak institucija u kojima se nalaze devizne rezerve su državna tajna.

Od početka finansijske krize 2008. godine do danas Narodna banka Srbije je smanjivala učešće depozita na računima u inostranstvu i broj banaka kod kojih je plasirala sredstva. Takođe, podsjećaju u centralnoj banci, u strukturi depozita smanjivana je ročnost depozita, a istovremeno je povećano učešće državnih obveznica najrazvijenijih zemalja, tako da su početkom 2008. godine sredstva na računima u inostranstvu u ukupnim deviznim rezervama iznosila 35,2 odsto, a krajem jula tekuće godine 11,9 odsto, dok je učešće inostranih vrijednosnih hartija u deviznim rezervama povećano u ovom periodu sa 60,6 odsto na 74,8 odsto.

Početkom 2008. godine plasmani kod centralnih banaka iznosili su 29 odsto od ukupnih sredstava plasiranih kod inostranih banaka, da bi krajem jula ove godine dostigli nivo od 80,4 odsto.

– Narodna banka Srbije plasira devizne rezerve po tržišnim kamatnim stopama koje se kreću u zavisnosti od iznosa i ročnosti plasmana – ističu u NBS.

Narodna banka Srbije dosada je za odbranu kursa utrošila oko 1,3 milijarde evra iz deviznih rezervi. Tokom jula, za intervencije na međubankarskom deviznom tržištu isplaćeno je 44,5 miliona evra. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!