Capital.ba

Kreditori traže rasprodaju nacionalnog bogatstva!?

26.05.2011. / 9:43

SOLUN, Kriza u Grčkoj sve je dublja i zemlja je sve više pod pritiskom tzv. trojke (MMF, EU i Evropska centralna banka), koja traži potpunu privatizaciju svih preostalih grčkih resursa, čak i muzeja, te drastično povećanje PDV-a na hranu!

Vlada je primorana da preuzme nove mjere štednje da bi dobila nove kredite od ove tri institucije, što Vladu i cjelokupno grčko društvo gura u još veću političku i ekonomsku krizu.

Socijalistička Vlada PASOK-a mora da uzima nove zajmove od međunarodnih zelenaša pod nepovoljnim uslovima za društvo i opstanak države, gubeći tako svaku karakteristiku jedne socijalne vlade.

Ova situacija je dovela do neslaganja u samoj vladajućoj partiji PASOK-a, ali i u opoziciji. Dugoročno, pristanak na sve uslove zajmodavaca doveo je do samoubistva PASOK-a i do nepredviđenog reagovanja naroda, zabrinutog za opstanak grčke države.

Pod pritiskom trojke Vlada premijera Jorgosa Papandreua održala je Savjet ministara i dala pristanak na sve zahtjeve navedene u tzv. “memorandum dva” MMF-a.

Javnost i opozicione partije ne znaju tačno šta sadrži taj dokument. Zna se da se od Vlade i parlamenta Grčke traži da potpišu privatizaciju: “Elektroprivrede”, “Vodovoda”, državne telefonije, institucija i agencija poštanske štedionice, državnog zemljišta, rudnog bogatstva, hotela , puteva, luka , te povećanje PDV-a za hranu sa 13 na 23 odsto, pa čak i privatizaciju muzeja.

Pošto EU i trojka traže da i grčki parlament potvrdi ove mjere iz “memoranduma dva” da bi se dobili novi krediti, ističe se da za to nije dovoljna prosta većina od 150 poslanika, već se zahtijeva dvotrećinska od 180 poslanika.

Zato je premijer Grčke bio primoran da zatraži saglasnost svih političkih partija u zemlji parlamentarnih i vanparlamentarnih. Naime, Papandreu je održao pojedinačne sastanke sa predstavnicima svih partija u Grčkoj.

Lider najveće opozicione parlamentarne partije Nove demokratije Antonis Samaras poslije tog sastanka optužio je Vladu da opterećuje ekonomiju novim porezima i na taj način parališe mogućnost oživljavanja privrede zemlje.

“To dovodi do još veće nezaposlenosti, pada ekonomije i gubitka nacionalnog dohotka, a Papandreu insistira na neuspješnom receptu. Saglasnost za to bio još veći neuspjeh”, smatra Samaras.

On kaže da opozicija ne može dati saglasnost na taj “katastrofalan recept za grčki narod”.

Lider Narodne partije Grčke Jorgos Karadžaferis izjavio je da “treba da postoji dogovor, ali da ga nema bez zajedničke odgovornosti”.

Lider Ujedinjene ljevice Aleksis Cipras izjavio je da neće dati saglasnost “na pljačku grčkog naroda”.” “Došao sam da premijeru prenesem naš stav da se ne slažemo u vezi sa legalizacijom pljačke nacionalnog bogastva Grčke, jer bi to predstavljalo zločin”.

“Ako treba da prodamo Akropolj, na to odgovor treba dati grčki narod” – rekao je on.

Poslije ovih sastanaka jasno je da opšte saglasnosti za memorandum nema. Grčka poslije ovoga ulazi u period još veće političke i ekonomske nestabilnosti, što će, vjerovatno, dovesti do novih izbora ili referenduma.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!