Capital.ba

Kreditnim sredstvima sanirati štete od poplava

13.09.2010. / 14:37

BANJALUKA, Predstavnici Evropske investicione banke od danas vrše uvid  u stanje sistema odbrane od poplava, kao i nastalih šteta u Republici Srskoj /RS/.

Savjetnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS za sektor voda Nebojša Jakšić potvrdio je novinarima da je nakon konsultativnog sastanka u Banjaluci, identifikaciona misija Evropske investicione banke danas počela sa radom, u okviru priprema za potpisivanje kreditnog aranžmana za ulaganja u sistem odbrane od poplava o čemu se dogovor očekuje 22. septembra.

Identifikaciona misija Evropske investicione banke počela je sa radom u prijedorskoj regiji, a rad bi trebalo da okonča 21. septembra na području opštine Bijeljina.

Jakšić nije mogao da prezicira o kojoj visini kreditnog zaduženja je riječ, pošto je zadatak identifikacione komisije da izvrši uvid u stanje.

Delegacija će se tokom boravka u Srpskoj uvjeriti u stanje sistema odbrane od poplava, kao i koliku su štetu  poplave nanijele  objekatima  ovog sistema i  poljoprivredi.

Pomoćnik ministra za poljoprivredu i ruralni razvoj RS Zoran Kovačević je podsjetio da Ministarstvo vodi pregovore sa Svjetskom bankom za realizaciju projekta navodnjavanja u RS i BiH vrijednog 40.000.000 dolara, od kojih je polovina namjenjena za RS.

“Ukoliko budu ispunjeni svi preduslovi, kreditna sredstva bi mogla da budu na raspolaganju krajem 2011. godine, a izgradnja sistema za navodnjavanje u nekoliko opština u Posavini i Semberiji, Hercegovini i Lijevče polju, počela bi 2012. godine”, rekao je Kovačević na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac je podsjetio da je procjena poljoprivrednika da visina štete od poplava u agraru RS iznosi 260 miliona KM, a da procjena opština, odnosno lokalnih zajednica iznosi 140 miliona KM, naglašavajući da je prije isplate odšteta, neophodno još jednom prekontrolisati opravdanost svih zahtjeva za isplatu nadoknade.

On je ponovo apelovao na Vladu RS da donese odluku o otpisivanju dugova poljoprivrednih proizvođača za vještačko đubrivo, kao i da reguliše pitanje prava na plavi dizel kako poljoprivredni proizvođači ne bi morali da uđu u novu sjetvenu sezonu sa dugovanjima, koja za ove namjene iznose oko 20 miliona KM.

Govoreći o predstojećoj jesenjoj sjetvi, Usorac je pozvao mlinare da hitno započnu pregovore sa poljoprivrednim proizvođačima i da se aktivno uključe u planiranje proizvodnje “od njive do vekne hljeba”, a ne kao do sada kada su bili aktivni samo u jeftinom otkupu požnjevenog žita “od kamiona do vekne hljeba”.

Usorac je najavio da bi od naredne godine moglo u potpunosti da bude riješeno pitanje dovoljnih količina i kvaliteta mesa i mlijeka iz domaće proizvodnje, pošto je inicirana akcija podjele 1 000 junica iz robnih rezervi za potrebe farmera u RS, što bi se realizovalo već idućeg proljeća.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!