Capital.ba

Kreditna zaduženost građana Srbije u blagom padu

21.03.2012. / 13:33

BEOGRAD, Kreditna zaduženost građana Srbije neznatno je povećana tokom proteklog mjeseca, ali kada se uračuna uticaj inflacije, može se reći da se radi o stagnaciji ili čak blagom padu dugova građana bankama, izjavio je danas generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

Prema podacima Udruženja banaka, zaduženost građana Srbije tokom februara povećana je za 1,9 odsto, na 562,25 milijardi dinara, pri čemu je kod svih vrsta kredita zabilježen minimalni rast. Kako je naveo Dugalić na konferenciji za novinare, najveći rast zabilježili su stambeni krediti, za oko 400 kredita, što je dijelom posljedica uredbe o subvencionisanju stambenih kredita.

Gotovinski krediti povećani su za 0,5 odsto, na 144,32 milijarde dinara, a potrošački krediti i krediti za refinansiranje za po 0,1 odsto, na 37,99 milijardi dinara, odnosno 34,08 milijardi. Dugalić je ukazao i na konstantno mjesečno povećanje kašnjenja građana u otplati kredita za po 0,1 procentni poen tokom proteklog perioda, tako da je ono sada na nivou od 3,9 odsto.

Što se tiče kredita preduzeća, tokom februara zabilježeno je povećanje od 0,7 odsto, na 1. 333,99 milijardi dinara, dok je zaduženost preduzetnika porasla za pet odsto, na 90,17 milijardi. Kod preduzeća je u februaru zabilježen pad kašnjenja u otplati kredita većeg od 15 dana, sa 15,4 odsto na 14,8 odsto, dok je kod preduzetnika kašnjenje smanjeno sa 11,6 na 11,5 odsto.

Dugalić je naglasio da kreditna aktivnost banaka zavisi od opšte ekonomske situacije, i da je teško očekivati da se ona povećava sa sadašnjom prosječnom platom u Srbiji i lošom likvidnošću privrede. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!