Capital.ba

Krediti u dinarima uskoro dostupni

26.03.2010. / 15:21

BEOGRAD, Srpska vlada bi danas trebalo i da usvoji program subvencionisanih dinarskih gotovinskih i potrošačkih kredita za kupovinu domaćih proizvoda i usluga.

Kako je najavio potpredsjednik Vlade Srbije i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, poslovne banke će u te kredite plasirati ukupno sa 30 milijardi dinara, a država će ih subvencionisati sa 1,5 milijardi dinara.

On je istakao da je cilj subvencionisanih dinarskih kredita povećanje kupovne moći građana, podsticanje domaće tražnje, brži privredni rast, jačanje domaće valute i podsticaj domaćoj proizvodnji.

Potrošački krediti će moći da se koriste za kupovinu nameštaja, podnih obloga, bijele tehnike, građevinskog materijala, sanitarija i plaćanje turističkih aranžmana. Ta vrsta kredita će se odobravati na tri godine, sa godinu počeka, a kamatna stopa biće 7,5 odsto godišnje.

Kako je najavljeno, maksimalni iznos gotovinskog kredita je 300.000 dinara, a rok otplate je, kao i kod potrošačkih kredita, tri godine sa počekom od jedne godine. Kamata na gotovinske kredite biće fiksna i iznosiće 7,5 odsto godišnje za građane čiji su prihodi do 30.000 dinara, dok će za one koji imaju zaradu od 30.000 do 80.000 dinara kamatna stopa biti 8,95 odsto godišnje.

Ćirić: Krediti dostupni za desetak dana

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić kaže da će građani za desetak dana moći da konkurišu u poslovnim bankama za dinarske i potrošačke kredite. On je izrazio očekivanje da će skoro sve banke biti uključene u ovaj program i najavio da će od njih građani dobiti obaveštenja o potrebnoj dokumentaciji.

Ističući da je Vlada dopunskim paketom mjera pokušala da stimuliše domaću tražnju, imajući u vidu da su zamrznute plate i penzije, on je dodao da je cilj ove mjere povećanje kupovne moći građana i pomoć u prevazilaženju krize.

Ćirić je rekao da očekuje da do septembra ili u četvrtom ovogodišnjem tromesečju budu odmrznute plate i penzije i da će o tome biti riječi u razgovorima sa Međunarodnom monetarnim fondom, ali da će, dok to ne bude učinjeno, građanima biti omogućeno da otplaćuju kredite.

Prema njegovim riječima, građani bi mogli uzeti dinarski gotovinski kredit u iznosu do 300 hiljada dinara, dok su potrošački krediti namjenski i u Ministarstvu su pokušali da zadovolje široki spektar zahtjeva građana. On je precizirao da su za kredite predviđena sredstva u iznosu od 30 milijardi dinara, od čega je samo za potrošačke kredite namenjeno 20 milijardi.

Državni sekretar Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja je najavio da će se u narednom periodu razmatrati i odobravanje kredita za likvidnost investicija, za stanogradnju i za povećanje domaće tražnje.

Jelašić: Krediti neće ugroziti stabilnost

Guverner NBS u ostavci Radovan Jelašić je, na pitanje šta misli o subvencionisanju gotovinskih dinarskih kredita i tome kakav će to uticaj imati na privredu Srbije i makroekonomsku situaciju, ocijenio da to neće značajnije uticati na makroekonomsku stabilnost.

Prema njegovim riječima, takav zaključak se nameće ako se pođe od toga da su banke stanovništvu odobrile kredite u iznosu od oko 430 milijardi dinara, a da će Vladin program biti ograničen na oko 10 milijardi dinara subvencionisanih kredita.

“Da li će se i u kojoj meri građani opredeljivati za novo zaduživanje, odlučiće sami, verujem uz oprez i sagledavanje svojih realnih mogućnosti”, rekao je Jelašić. B92, Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!