Capital.ba

Kravčenko: NIS 2011. ulaže 450 miliona evra

22.12.2010. / 13:27

BEOGRAD, Naftna industrija Srbije trebalo bi da, prema biznis planu za 2011, sljedeće godine investira najmanje 45 milijardi dinara. To je, ne računajući investicije u kupovinu akcija, vjerovatno rekord ne samo za NIS već i za mnoge druge investitore, rekao je Kiril Kravčenko, generalni direktor te kompanije za najnoviji broj Ekonom:east magazina.
Bez obzira na to što je ova godina bila teška za naftno tržište, NIS je prema njegovim riječima uspio da u prvih devet mjeseci ostvari dobit od 2,7 milijardi dinara i rast u svim segmentima. Ako do kraja decembra vrijednost dinara dodatno ozbiljnije ne padne, ovogodišnja dobit NIS-a biće veća nego u prva tri kvartala, uz EBITDA-u koja neće biti manja od 25 milijardi dinara. Ovogodišnji profit najvjerovatnije će biti iskorišćen za pokrivanje gubitaka iz prethodnih godina koji su, na osnovu rezultata 2009. iznosili oko 37 milijardi dinara, ali o tome će definitivno odlučivati Upravni odbor i Skupština akcionara.
Prošle godine u projekte modernizacije NIS-a uloženo je oko 60 miliona evra, ove godine biće uloženo dvostruko više i ona će biti završena 2012, najavljuje prvi čovjek NIS-a i dodaje: „Tržište se, međutim, otvara 1. januara sljedeće godine i moramo da radimo i na drugim segmentima koji će nam obezbjediti mogućnost da ostanemo u igri do kraja 2012, kada će lokalna rafinerija početi da proizvodi sve derivate evropskog standarda i kada će biti na istom konkurentnom nivou sa stranim proizvođačima.“
„Planiramo da efikasna proizvodnja u Pančevu nakon rekonstrukcije bude četiri miliona tona što je značajan porast prerade. Veći dio ćemo prodavati na tržištu Srbije, gdje ćemo imati najbolju mrežu benzinskih stanica u zemlji i dobre pozicije u veleprodaji. Ali imamo i dva ciljna tržišta, Rumuniju i Bugarsku. Uz pomoć ruskog akcionara već radimo na pripremi terena za promet derivata na tim tržištima“, najavio je Kravčenko.
Za NIS će, prema njegovim riječima, najveći izazov nakon otvaranja tržišta biti borba za klijente zato što će se tražiti proizvodi evro standarda koje NIS, iako ih je već i ponudio na tržištu Srbije, zbog tehnoloških ograničenja za sada ne može da proizvede u dovoljnim količinama. Zato ta kompanija neće samo proizvoditi, prerađivati i prodavati svoje derivate, već će se baviti i uvozom, kao i ostali konkurenti. NIS će uvoziti oko 60 odsto evrodizela, a kupovaće i manje količine, ne više od 10 odsto, benzina evropskog standarda. Ta goriva će „gotovo sigurno“ nabavljati u okruženju, o čemu su komercijalni pregovori u toku.
Kravčenko procjenjuje da će cijena proizvoda evro standarda biti kod svih prometnika u Srbiji otprilike ista, „iako, naravno, zbog velike ponude na tržištu i nadmetanja za kupca, može doći do izvjesnog pada cijena kod svih prodavaca“. Veleprodajne cijene će, pak, postepeno padati.
Govoreći o budućem načinu obračuna cijena Kravčenko je rekao: „Nas ne brine previše koji će konkretno model biti primjenjen. Dobar metod je da se potpuno prepusti tržištu slobodno formiranje cijena, kao u Bugarskoj i Rumuniji. Ali moguće je i da država određuje maksimalne cijene, kao u Hrvatskoj i Sloveniji, po formuli Mediteran. Najvažnije je da pravedno budu izračunati logistički troškovi. Nas bi u tom dijelu prije trebalo upoređivati s Mađarskom nego sa Hrvatskom ili Bugarskom, jer oni imaju izlaz na more i alternativu direktnih isporuka.“
Veći dio tehničkih priprema za otkup akcija od malih akcionara, koji bi većinski akcionar NIS-a, Gaspromnjeft, trebalo da ponudi do kraja februara sljedeće godine je završen. Gaspromnjeft ima obavezu da otkupi akcije po cijeni ne nižoj od cijene akcije pri kupovini kontrolnog paketa, to jest ne manje od 4,8 evra po akciji, i to je nešto više od sadašnje tržišne cijene akcije. „S jedne strane, reklo bi se da je to privlačno, ali s druge to je tek nekoliko procenata razlike, a srednjoročne i dugoročne perspektive rasta vrijednosti akcije su nekoliko puta veće. Kad se u obzir uzme modernizacija koju sprovodimo, povećanje efikasnosti, kao i rast rezervi nafte i gasa i naš izlazak u inostranstvo, računamo da će vrijednost 2013. porasti minimum dva puta“, rekao je Kiril Kravčenko. Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!