Capital.ba

Kostas Kristou: Svi budžeti moraju da budu realniji

23.12.2008. / 8:00

BANJALUKA, Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH Kostas Kristou kaže da žestina globalne finansijske krize ukazuje na neophodnost koordinisanog odgovora politika sa svih nivoa vlasti.
 – Fiskalno vijeće ima krucijalnu ulogu u ovom pogledu. Oprezna fiskalna politika je od ključnog značaja i kao takva, trebala bi osigurati, a ne stvarati dodatne spoljne debalanse – kaže Kristou.
Istakao je da je kao prvi korak u tom pravcu važno da svi budžeti budu realni i usvojeni na vrijeme i da budu u skladu sa raspoloživim sredstvima.

 Kako će se svjetska finansijska kriza odraziti na RS i BiH i hoće li biti recesije?

KRISTOU: Globalna finansijska kriza će pogoditi BiH i RS kao i druge nove evropske zemlje. Jedan od vidova krize koji se trenutno ostvaruje, jeste manji priliv kapitala i oštriji uslovi kreditiranja. Takođe, s obzirom na to da se zemlje zapadne Evrope već suočavaju sa recesijom, te smanjivanjem projekcija rasta, potražnja za izvozom iz BiH će se smanjiti u značajnoj mjeri. Istovremeno, međunarodna cijena velikog dijela izvoza, na primjer metala, je znatno smanjena. BiH će definitivno osjetiti snažno usporavanje rasta u poređenju sa stopama ostvarenim u ranijim godinama.
 Prema prognozama ekonomskih stručnjaka, FBiH je već bankrotirala. Koja su rješenja za prevazilaženje tog stanja i hoće li posljedice kriznog talasa i načini borbe biti isti u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj?

KRISTOU: Poznato je da se Federacija suočava sa teškom fiskalnom situacijom. Kako smo i isticali u brojnim prilikama, potrebno je osigurati da tekući problem likvidnosti koji su uzrokovale neisfinansirane obaveze po osnovu rashoda ne prerastu u stalni problem koji bi opet ugrozio održivost federalnog budžeta. Jasno je da dva entiteta dijele isti ekonomski prostor te isti monetarni aranžman, valutni odbor. Dakle, ekonomski problemi u jednom dijelu zemlje mogu negativno uticati na druge dijelove zemlje. Iz tog razloga važno je i imati koordinisanu reakciju na ovakvu ili krizu bilo koje vrste.

Ograničavanje plata

 Šta je još potrebno učiniti? 
KRISTOU: Rashodi vlada treba da budu dobro usmjereni kako bi poboljšali svoju učinkovitost, a politika ograničavanja plata u javnom sektoru je od kritičnog značaja, a sve u cilju podrške fiskalne politike. Takođe, važno je izbjegavati korake koji bi mogli ugroziti snagu i održivost valutnog odbora koji se pokazao temeljem makroekonomske stabilnosti i povjerenja javnosti u finansijski sistem. Glas Srpske

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!